• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/FALDUNYASI
 • https://twitter.com/faldunyam
Üyelik Girişi
Kategoriler
Site Haritası

Diyet – Fitness


Taurin Nedir ?    28.10.2012

Enerji içecekleri son yıllarda pek revaçta. Daha sonra çıkan ölüm haberleriyle popülerlikleri tepetaklak oldu olmasına ama hızlı bir şekilde geri döndüler. Peki, enerji içecekleri sağlık için gerçekten de zararlı mı? İşte enerji içeceklerinin içerdikleri katkı maddeleri ve bu maddelerin insan vücudunda gösterdiği reaksiyonlar… 

Eskiden enerji içeceği nedir bilmezken, piyasada bir anda enerji içeceği adı altında satılan içecekler türedi. İçerdikleri yüksek miktardaki kafeinle dikkat çeken bu içecekler hakkında pek çok haber yapıldı, öldürücü bile olabildikleri söylendi. Peki, enerji içecekleri gerçekten de zararlı mı?

Enerji içeceği nedir?

Enerji içecekleri, dayanıklılığı ve fiziksel performansı arttırmak fikrinden yola çıkılarak üretilmiş içeceklerdir. Bazı enerji içecekleri özellikle atletler için üretilmiştir, ama çoğu genel kullanıma yöneliktir.

Temel içerik maddeleri nelerdir?

Enerji içeceklerinin temel maddeleri kafein, taurin ve glukuronolaktondur. Piyasaya çıkan bazı yeni ürünler, haşhaş tohumu özü veya efedrin de içermektedir.

Taurin

Taurin vücutta doğal olarak bulunan bir amino asittir. Amino asitler, protein üretimine katkıda bulunur. Ayrıca, vücudu zararlı maddelerden, toksinlerden arındırdıkları da elde edilen bulgular arasındadır. Stresli zamanlarda ve yoğun fiziksel aktivitelerde, vücut az miktarda taurin kaybedebilir. Bazı kimseler, enerji içeceklerini vücutlarındaki taurin seviyesini eski seviyesine döndürmek ya da artırmak için içerler.

Glukuronolakton

Glukuronolakton da vücutta doğal olarak bulunur. Doğal bir metabolit ve glikoz parçalandığında oluşan karbonhidrattır. Vücuttan zararlı maddeleri atmaya yardım eder, anında enerji verir.

Kafein

Kafein, merkezi sinir sistemine etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandıran; böylece kişinin daha uyanık ve aktif olmasını sağlayan bir uyarıcıdır.

Bazı popüler içeceklerde bulunan kafein miktarı:

Enerji içeceği(250 ml)İçerdiği kafein miktarı
Red Bull80 mg
‘V’78 mg
Coca-Cola48.75 mg
Diet Coke48 mg
Pepsi40 mg
Diet Pepsi44 mg
Pepsi Max44 mg

Enerji içecekleri sağlığınızı nasıl etkilerler?

Enerji içecekleri hakkında yapılmış yeterli araştırma bulunmadığından, sağlık üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu ürünlerin üreticileri, ürünlerinin, fiziksel dayanıklılığı, zihni anlamda uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırdığını, kişinin tepkilerini hızlandırdıklarını, metabolizmayı canlandırdıklarını ve toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırdıklarını iddia ediyorlar. Bu içecekler sağlıklı, eğlenceli, gençleştirici bir imajla pazarlandıklarından, özellikle çocuklar ve gençlerden büyük ilgi görüyorlar. Oysa bazı bulgular, bu içeceklerin tüketiminde dikkatli olmak gerektiğini gösteriyor.

Kafein, taurin ve glukuronolakton vücutta doğal olarak bulunuyorlar; ama asıl sorun bu maddelerin enerji içeceklerinde daha yüksek dozlarda bulunması. Bilim adamları, kafeinin gelişim halindeki beyni etkileyebileceğini, vücuttaki bağışıklığın azalmasına sebep olabileceğini belirtiyorlar.

Kimler enerji içeceklerinden kaçınmalı?

Çocuklar

Enerji içeceklerinin sağlığa zararlı olduğuna dair yeterli kanıt bulunmasa da, çocuk ve gençlerin bu içeceklere dikkat etmesinde fayda var. Araştırmalara göre, enerji içeceği tüketen çocuk ve gençler uykusuzluk, yatağını ıslatma ve anksiyete gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Günde iki ya da daha fazla enerji içeceği içen çocuklar sinirli, endişeli ve gergin olabiliyorlar.

Çocuğunuzun enerji içeceği içip içmemesine karar verirken, şu faktörleri göz önünde bulundurun:

Çocuğunuz bir fincan koyu kahve içse içiniz rahat olur mu? Çoğu enerji içeceği, koyu bir fincan kahveye eş değer veya kolalı bir içecektekinin iki katı kadar kafein içeriyor.

Çocuğunuzun ne kadar şeker tükettiği sizin için önemli mi? Bazı enerji içecekleri bol miktarda şeker içeriyor (her 250 ml için 5 çay kaşığı kadar)

İçecek çocuğunuzun sağlığı için yararlı mı, yoksa tehlike taşıyor mu? Enerji içeceklerinin besleyiciliği neredeyse sıfıra denk.

Bazı enerji içeceklerinde doğal vitamin ve mineraller bulunduğu iddia ediliyor ama bunlar taze meyve ve sebze yiyerek zaten alınabilir.

Çocuğunuz kaç yaşında? Kafeinin sağlığa olan etkileri hakkında pek az şey biliniyor. Bu nedenle 10 yaş altı çocuklara kafein içeren içecekler, özellikle de enerji içecekleri vermek sakıncalı olabilir. Daha büyük çocuklar ve gençler de dikkatli davranmalı. İnsan beyni 16 yaşına kadar (bazıları bunun 21 de olduğunu iddia ediyor) gelişmeye devam ediyor. Kafeinin gelişme halindeki beyni etkilediği biliniyor ama bu etkinin olumlu ya da olumsuz olduğuna dair bir bilgi yok.

Hamile kadınlar

Hamile kadınlara enerji içeceklerinden uzak durmaları öneriliyor; özellikle de gebeliğin ilk üç ayında. Bunun nedeni fazla dozda kafeinin düşük, zor doğum ve kilosu normalden az bebek doğurma risklerini arttırması.

Alkol tüketenler

Enerji içecekleri ile alkol karışımının sonuçları henüz tam olarak bilinmiyor. Geçmişte enerji içeceği ve alkol karışımı içerek ölenler olsa da, enerji içeceklerinin alkolle kullanıldığından ölüme sebebiyet verdiği kanıtlanamadı. Öte yandan böyle bir riskin varlığı da bu karışımdan uzak durmak için yeterli olsa gerek.

Aktif sporcular

Gatorade gibi egzersiz sırasında kaybedilen su ve mineralleri takviye sporcu içeceklerinin aksine, kafein içeren enerji içecekleri susuzluğa sebep olabilir. Susuzluk ve egzersiz kombinasyonu ise tehlikeli bir kombinasyondur. Ayrıca pek çok ülkede insanlar, ağır bir idmandan sonra enerji içeceği içmemeleri konusunda uyarılıyorlar, bazı ülkelerde ise satışları bile yasak.

Diyet yapanlar

Enerji içecekleri içerdikleri yüksek miktardaki şekerle de dikkat çekiyor. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, şekerden uzak durmanız gerekir. Bu durumda enerji içeceklerinden de uzak durmalısınız.

Diğerleri

- Kalp hastalığı olanlar
- Kafeine duyarlı olanlar

Bu içeceklerinden etiketlerinde günde 2-5 kutu arası içilmeleri ve bu sırının aşılmaması gerektiğine dair etiketler bulunuyor. Oysa bu etiketler kafa karıştırıcı olabiliyor; çünkü insanlar etkisini görebilmek için bahsedilen maksimum miktarda tüketmeleri gerektiğini düşünebiliyorlar.
0 Yorum - Yorum Yaz

Çalışan Diyeti    06.08.2012

Siz de çalışıyor ve hem fazla kilolarınızdan yakınıyor hem de bir türlü diyet yapamıyorsanız, sunduğumuz diyet programı tam size göre. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu diyet programıyla, ayda 4 – 5 kilo verebilirsiniz! Sunulan diyetteki besinleri işyerinizde de kolayca bulabilirsiniz.

Limon ve sirke serbest

Hedef: Ayda 4-5 kilo
Günlük kalori: 1400 Kcal

1. Gün

Sabah: Bir bardak meyve suyu (şekersiz), elli gr (iki ince dilim) kaşarla yapılmış tost
Kuşluk : Yüz gr elma (bir küçük boy)
Öğle : Yarım porsiyon yağsız döner, bir bardak ayran ve salata
İkindi : Yüz gr kayısı
Akşam : İkiyüz gr tavuk ızgara, bir tabak salata

calisandiyeti2. Gün

Sabah: Şekersiz çay, bir ince dilim salam, yeşil biber ve domates, yirmibeş gr (bir ince dilim) kepek ekmeği
Kuşluk : Yüz gr şeftali (bir küçük boy)
Öğle : Maksimum iki yumurtayla hazırlanmış menemen, yirmibeş gr kepek ekmeği ve salatalık
İkindi : Yüz gr armut (kabuğu soyulmadan yenilecek)
Akşam : İki ince dilim bonfile, iki yemek kaşığı yağsız pilav, garnitür olarak bezelye ve havuç, bir tabak salata

3. Gün

Sabah: Şekersiz çay, bir kibrit kutusu (otuz gr) beyaz peynir, yirmibeş gr kepek ekmeği, domates ve salatalık
Kuşluk : İki gr karpuz (bir ince dilim)
Öğle : İki adet sosis ızgara, bir tabak salata
İkindi : Elli gr (yarım) muz
Akşam : Izgara ya da haşlanmış balık, yeşil salata, iki parça çikolata

  

4. Gün

Sabah: Bir su bardağı süt, elli gr muz, yirmibeş gr kepekli bisküvi ya da galeta
Kuşluk : Yarım simit
Öğle : Beş adet ızgara köfte (yüzelli gr), yirmibeş gr kepek ekmeği ve salata
İkindi : Bir dilim kavun (ikiyüz gr)
Akşam : Yiyebildikleri kadar meyve salatası

5. Gün

Sabah: Şekersiz limonlu ıhlamur, elli gr kepek ekmeği, otuz gr (bir kibrit kutusu) kaşar peyniri, domates ve salatalık
Öğle : Bir avuç maltaeriği
Öğle : Ekmeksiz iki adet hamburger köftesi, üç-dört adet kızarmış patates, salata, diyet içecekler ya da ayran
İkindi : Bir su bardağı taze sıkılmış meyve ya da sebze suyu, iki-üç adet diyet bisküvi
Akşam : Dört kalem pirzola,iki yemek kaşığı bulgur pilavı, garnitür olarak iki yemek kaşığı bezelye ve havuç, salata

6. Gün

Sabah: Şekersiz çay, bir adet poğaça, domates, yeşil biber
Kuşluk : Bir avuç üzüm
Öğle : Dörtyüz gr yağsız yoğurt ve yanında iki havuç, yirmibeş gr kepek kepek ekmeği, ikiyüz gr meyve
İkindi : Bir adet kivi
Akşam : İki ince dilim (İkiyüz gr) bonfile, salata

7. Gün

Sabah: Şekersiz çay, iki adet sosis ızgara, yirmibeş gr kepek ekmeği, domates ve salatalık
Kuşluk : Bir bardak limonata, üç adet diyet bisküvi
Öğle : Bir adet lahmacun, ayran ve bol salata
İkindi : İki top dondurma
Akşam : Yüz gr kuşbaşı dana etiyle birlikte yapılacak ikiyüz gr taze fasulye, iki yemek kaşığı makarna, salata ve yüz gr yoğurt
Elma Diyeti    06.08.2012

Elma Diyeti

Elma Diyeti

Elmanın ne kadar yararlı bir meyve olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Özellikle kabukları ile beraber yendiğinde sindirime fazlasıyla yardım eden elma, zayıflamanız için biçilmiş kaftan. Elma diyeti ile siz de kısa bir zamanda kilo verebilirsiniz.  Elma diyeti yaptım ve zayıfladım diyen o kadar çok kişi var ki. Önemli olan, hem elma yiyerek hem de sağlığımıza dikkat ederek zayıflamak. Tabii sadece elma yemekle de kalmıyor. Aynı zamanda kişilerin sağlıklı beslenmeye de önem vermesi gerekiyor. Özellikle fazlasıyla su tüketmek. Günlük 2 litreye yakın su içmek, zayıflamanıza katkıda bulunacaktır.

Günde 3 ana, 3 ara olmak üzere 6 öğün yemek yemek ve beslenmemizi su ile desteklemek her zaman daha çok kilo vermemizi sağlayacaktır.

Diyetisyen Tammi Flynn’in önerdiği elma yemek ise kadınların istedikleri gibi hem formda kalmalarını hem de kolayca zayıflamasına yardımcı oluyor. Özellikle her öğünden önce elma yiyen kişiler etkili bir biçimde kilo veriyor. Tammy Flynn’in elma diyeti nasıl yapılır ile alakalı bir de kitabı var. İşte o kitaptan bazı bölümler.

 • Her ana öğünden önce bir elma yemelisiniz.
 • Öğünleriniz 6 öğün olmalı
 • Az yağlı protein ürünler tüketmelisiniz.
 • Günde 9 tane meyve ya da sebze yiyebilirsiniz.
 • Her yemekte su içmelisiniz.
 • Lif oranı yüksek karbonhidratları tüketebilirsiniz.
 • Alkol alıyorsanız azaltmalı ve düzenli, günlük spor yapmalısınız.
Elma Diyeti Yapanlar

Elma Diyeti Yapanlar

Peki, neden elma? Neden her öğünden önce yemelisiniz?

 • Orda büyüklükteki bir elma sadece 250-420 kalori içermektedir.
 • Her öğünden önce elma yemek zayıflamaya yardımcı olur.
 • Elmanın içinde 5 gram lif vardır. Lif ise zayıflamanın bir numaralı kuralıdır.
 • Elma bir antioksidan olduğu gibi vitamin ve mineral kaynağıdır.
 • Elma karaciğer kanserine karşı koruma sağlamaktadır.

Elma diyeti yapanlar, zayıflarken zorlanmadıklarını ve diyet ile birlikte kısa sürede zayıfladıklarını söylüyorlar. Son yıllarda hızlı yaşam, beslenmede de kendini göstermeye başladı. Hızlı beslenme de obeziteyi beraberinde getiriyor. Bu yüzden kısa sürede kilo alabiliyoruz. Bunun aksine kısa sürede zayıflamak daha da zor. Siz de elma diyeti ile zayıflayanlardan biri olmak istiyorsanız, elma diyeti uygulayabilir ve siz de zayıflamak için bir adım atabilirsiniz. Elma diyeti yorumlarıda göz önünde bulundurulursa kadınların bu diyette çok fazla zorlanmadıkları örülmektedir.  Zayıflamak  adına biraz

 

Sağlıklı kilo vermek için basit tavsiyeler

Yemeğinizi daha küçük tabaklarda yiyebilir, tabağınızın yarısını yanınızdakiyle paylaşabilirsiniz.

Şeker kullanımınızı olabildiğince en aza indirin, hatta yapabilirseniz çay ve kahveyi hiç şekersiz tüketmeye çalışın.

Salata ve yemeklerinizde fazla yağ kullanımından kaçının. Yoğurt, süt, peynir ve etlerin mümkün olduğunca yağsız kısımlarını tüketmeye çalışın. Doymuş yağ tüketiminizi en aza indirin.

Haftada 1- 2 defa mercimek, kuru fasulye, nohut, barbunya gibi kuru baklagilleri tüketmeye özen gösterin.

Sabah kahvaltılarınıza özen gösterin. Ayaküstü bir şeyler atıştırmaktansa tost, meyve, süt, omlet gibi farklı besinler tüketmeye çalışın ve tek tip beslenmek ten uzak durun. Kahvaltı masanızda çeşitlilik olsun.

Kilo vermenizi sağlayacak en önemli ve pratik yöntem az ve sık yemektir. Günlük yaşantınızda bunu uygulayın, uzun saatler aç kalmayın.

Bol su içmeye her zaman özen gösterin ve bunu alışkanlık haline getirin. Kendinize bir su şişesi edinin ve susamasanız bile sık sık ılık su için.

Tüm bunlarla birlikte yaşam biçiminizi, beslenme alışkanlığınızı ve düşünce yapınızı yeniden şekillendirin. Hayat tarzınız, sağlıklı bir yaşam ve dengeli beslenme üzerine kurulsun. Buna özen gösterin ve etrafınızdakilere de bunu anlatın.

Fazla kilolar daha çok ev kadınlarının şikayeti ve ev kadınları, çok fazla iş yapmalarına rağmen nasıl kilo aldıklarını sorgularlar. Üstelik enerji kaybına sebep olacak işlerin büyük bölümünü artık makineler zaten yapıyor. Yapılan araştırmalara göre ev kadınları çalışan kadınlara oranla daha kilolu…

Kilo alımında bilgisayar ve televizyon karşısında sürekli kurabiye, kek, asitli içecekler tüketmenin etken olduğu belirlendi.

Ev kadınlarının kilo problemlerini ortadan kaldırmaları için alabilecekleri tedbirler:

• Salata servis edilirken mutlaka kevgir kullanılmalı ki yağ servis tabağında kalsın.

evkadini• Etli yemeklere asla yağ ilave edilmemeli. Kendi yağıyla pişerse hem daha lezzetli olur hem de kalorisi azalır.

• Et suyunun jelini atıp kullanmalısınız çünkü et suyunun jelinde yağ birikir.

• Yemeklerde tuz yerine damak tadına göre; nane, köri, karabiber, kimyon gibi baharatlar kullanılmalı çünkü tuz vücutta fazla su birikimine neden olur.

• Patates haşlanmış ya da fırında pişirilerek tüketilmedir. Eğer patatesi kızarmış seviyorsanız kendiniz yağsız patates cipsi hazırlayabilirsiniz. Patatesleri cips gibi ince ince kesip ısıtılmış, yağsız tost makinesinde pişirerek tüketebilirsiniz.

• Tavuğun derisi kullanılmamalıdır çünkü en fazla yağ bu bölümdedir.

• Etin görünen yağları çıkarılıp kullanılmalıdır.

  

• Yemek pişirirken yanmaz tava kullanınız.

• Yemekleri karıştırırken tahta kaşık tercih ediniz. Metal kaşık, sebzelerde C vitamini kaybına sebep olur.

• Lokmaları mutlaka fazla çiğneyiniz.

• Her gün yürüyüş ve egzersiz yapınız. Özellikle sabah açken yapılan bir saat tempolu yürüyüş, kilo almaktan koruyacağı gibi kilo vermeye de yardımcıdır.

• Kabul günleri kilo almaya neden oluyor. Böyle günlerde sebze ağırlıklı ve zeytinyağlı yiyecekler tercih edilmeli.

• Şekerli ve gazlı içecekler yerine ayran veya taze sıkılmış meyve sularını tüketmeye çalışılmalı. Vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin olan bu içecekler günlük vitamin ihtiyacınızı karşılamada katkıda bulunacaktır.

• Ağır hamur tatlıları yerine dondurma veya sütlü tatlıları tercih edilmelidir.

• Gün içerisinde televizyon karşısında yemek yemeyiniz. Televizyon karşısındayken hem ne kadar yediğinizi anlamazsınız hem de normalden daha hızlı tüketirsiniz.


Diyetinize Ekmeği de Dahil Edin

Diyete başlamadan önce hep yapılan bir şeydir ekmeği kesmek ya da buna inanmak. Ekmek kilo aldırır  düşüncesiyle diyete başlanır. Fakat gözden kaçırdığınız bir nokta var ki ekmeğin vücuda faydaları da var. Bunlardan bir tanesi kan şekerini dengelemesi, diğeri ise sinir sisteminin gerek duyduğu vitaminlerin alınmasında katkıda bulunması. Günlük beslenmemizde ekmeğin yerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle Türk halkı olarak ekmeğe büyük önem veriyoruz. Onun kutsallığı bile ekmeği daha yüce yapıyor gözümüzde. Bu yüzden ekmek tüketimiyle alakalı bazı bilgilere sahip olmak gerekli diye düşünüyorum.

Diyet Yaparken Hiç Ekmek Tüketmemeli mi?

Diyete başladığınızda ekmeği kesmeyi düşünmek hiç de doğru bir yaklaşım değildir. Sağlıklı bir beslenmenin temel taşlarından biri olan her besinden biraz da olsa alma kuralı ekmek için de geçerlidir. Beynin gerekli duyduğu enerji miktarı nedeniyle ekmek gurubuna yönelmek gerekiyor. Ekmek kilo aldırır mı gibi soruları sormadan önce vücudunuzun neye ihtiyacı var bunu bilmeniz gerekli. Ekmek enerji veren bir besin grubundadır. Karbonhidrat grubu hiçbir zaman beslenmenizden çıkarılmamalı. Bir de sinir sisteminin gerekli gördüğü vitaminler var ki bunları da ekmekten sağlıyoruz.

Ekmek Zararlı ve Faydalı Olduğu Zamanlar

Ekmek tüketimi fazlalaşınca aslında zararlı olduğunu söylemek mümkün. Fakat miktar kişiye göre belirlenmişse ve ekmek çeşidi olarak tam bugday, çavdar ya da kepekliyse o zaman yararlı olmaya başlıyor.

Günlük Kaç Dilim Ekmek Tüketmeliyiz?

Ekmek tüketimi kişinin kilosuna, çalışma yoğunluğuna, cinsiyetine göre farklılık gösterir. Ama her öğünde bir kişi ikişer dilim ekmek yiyebilir. Yani gün içerisinde 6-8 dilim ekmek tüketilebilir.

Hangi Ekmek Çeşidi Tercih Edilmeli?

Sağlıklı bir beslenme için çavdar, tam buğday ya da kepekli ekmek tercih edilmeli. Beyaz ekmek  yerine bu saydığımız ekmek çeşitleri tercih edilmelidir. Ekmek kilo yapar mı sorunuz işte burada cevap bulur çünkü beyaz ekmeği çok tüketmek kilo almanıza neden olacaktır. Özellikle diyabet, tansiyon, kalp gibi rahatsızlıkları olan kişilerin beyaz ekmeği tercih etmesi gerekmektedir. Kabızlık sorunu olanlardan çavdar, tam buğday ekmeği tercih etmeli. Çünkü bu ekmekler posa açısından da gayet uygundur.

Ekmeksiz Zayıflama Sağlıklı mı?

Öncelikle zayıflamada temel gerçek günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden az olmasıdır. Az enerji alırsınız çok enerji harcarsınız ve kilo kaybedersiniz. Ekmek yediğinizde ise aldığınız enerji miktarını arttırırsınız. Bu yüzden kilo alırsınız. Ekmeği kesmeniz evet size kilo kaybettirecektir. Ama dediğimiz gibi bu durum hiç de sağlıklı değildir. Diyette ekmek yenir mi cevabı evet yenmelidir fakat az miktarda.

Ekmek Kilo Aldırır mı

Ekmeğin Yerine Ne Yiyebiliriz?

Ekmek bir tahıl grubu besinidir. Yani tahıl grubundan olan bazı besinlerle değiştirilerek tüketilebilir. Örnek olarak bir dilim ekmek yerine öğünde 2-3 yemek kaşığı pilav yemek tam karşılığı olacaktır. Fakat pilav olarak da bulgur pilavı tercih etmeniz daha iyi olur. Çünkü liflidir ve kabızlık gibi sorunlarınızın oluşmasına da engel olur.
Göbek Eritme Kürü    09.05.2012

Göbek Eritme Kürü

İbrahim Saraçoğlu Kimdir?

İbrahim Saraçoğlu kürleri ile bilinen, bitkilerin vücut açısından nasıl bir rol oynadıklarıyla ilgilenen onların koruyu, iyileştirici, tedavi edici yönlerini araştıran bir bilim adamıdır. Bakıldığında son yıllarda çok fazla konuşulmaya başlayan İbrahim Saraçoğlu, boy uzatmasından, saç dökülmesine, kilo almaktan, zayıflamaya kadar bir çok probleme bitkilerle çözüm bulmaya çalışıyor. Biz de onun engin bilgilerinden derlenmiş bir kürle yani bizi ilgilendiren tarafıyla zayıflama açısından neler önermiş onlara bakacağız.

İbrahim Saraçoğlu Göbek Eritme Kürü

Bilindiği üzere bölgesel fazlalıklarımızdan kurtulma yolunda yaptığımız onca şeyin işe yaramadığını görmek bizi bu durumdan soğutuyor. Diyetler, zayıflama ürünleri kullandığımız, yaptığımız her şeyin bir geri dönüşü olması için uğraşıyor ve sonuç alamıyoruz. Alamadığımız için de kilo almayı göze alıyor ve ne olacaksa olacak diyor ve yemeye devam ediyoruz.

Bitkilerin gücünü artık hepimiz kabullendik. Onların iyileştirici, tedavi edici yönleri hakkında internette, televizyonda birçok kitle iletişim aracından bilgiler alıyor ve uyguluyoruz. Birçok uzman neler söylemiş merak ediyoruz. Bu merakımızı gidermek adına İbrahim Saraçoğlu zayıflama konusu hakkında neler söylemiş, göbek eritme kürü nasılmış bakmak lazım. Belki böylece uyguladığımız onca yöntemden daha farklı bir sonuç alırız bu kürle.

Malzemeler:

 • 4 adet taze lahana yaprağı
 • Yaklaşık 25 dal taze maydanoz
 • 1 adet sulu limon
 • Yarım litre su

Kürün Hazırlanışı:

Yarım litre kadar suyu tencere kaynatıyor ve kaynayan suyun içine lahana yapraklarımızı atıyoruz. Bu lahanaların en az 3 dakika kaynatılması gerekiyor. Lahanaların da içinde bulunduğu kaynayan suya maydanozları atıyoruz. Maydanozlar da bu suyun içinde en az 3 dakika kaynadıktan sonra bu karışımı soğumaya bırakıyoruz.

Soğuyan karışımı süzdükten sonra içerisine limon sıkıyoruz. kaynatıyoruz.

Göbek Eritme Kürü

Kür Nasıl Uygulanır?

Bu karışım günde 2 ya da 3 kez içilmelidir. Aç ya da tok karna içmeniz bir problem yaratmaz. her türlü içebilirsiniz. Fakat her gün taze olarak kaynatılıp içilmelidir. Şunu da unutmamak gerekir ki fazla yapıp buzdolabında saklamayınız. Çünkü dediğimiz gibi taze bir şekilde yapılıp içilmelidir. Ve kesinlikle bu karışıma, küre tatlandırıcı katılmamalıdır. Bu göbek eritme kürünü sadece 3 hafta uygulamanızda fayda var.

Denediğimiz onca yöntem işe yaramadıysa ve biz bu durumdan şikayet ediyorsak bir de İbrahim Saraçoğlu göbek eritme kürünü denemekte fayda var.

Önerileri uygulayanlarda bir incelme ve yaklaşık 4 kilo kadar zayıflama beklenir. Şimdi kaç kilo verdiyseniz o kadar ağırlıkta paket yağ alın ve üzerinize bantlayın.

Örneğin 1 ayda 4.5 kilo zayıfladıysanız 9 adet yarım kiloluk tereyağı paketini üzerinize bantlayın. Çok değil 2 saat onlarla dolaşın, ev işi yapın, oturun, merdiven çıkın. Sonra bantları sökün ve işleri tekrar yapın. Kendinizi kuş kadar hafiflemiş hissedeceksiniz.

Düşünün gereksiz ve fazla yemekle ne kadar safra-yağı üzerinizde taşıyorsunuz. Dizleriniz, kalçanız, kalbiniz, damarlarınız hepsi gereksiz yük altında kalıyor. Şimdi iyi düşünün ve bir kez daha kararlı olduğunuzu haykırın: “Ben yağ hammalı olmayacağım.”

Özellikle erkeklerin merak ettikleri “diyet yaparken ilerleyen dönemde bedenlerinin ama özelliklecinsel performanslarının olumsuz yönde etkilenip etkilenmeyeceğiyle ilgili. Aslında fazla kilo ve aşırı yağlı olmanın
damarları tıkayıcı ve hormonlar üzerine olan olumsuz etkilerini göz önüne alacak olursak, fazla kilolardan ve aşırı yağdan kurtulmanın cinsel performans üzerine olumlu bir etki yapacağını bile söyleyebiliriz. Ama çok aşırı miktarda birden, çok hızlı kilo verilirse, yanlış diyetler yapılıp vücut vitamin, mineral ve değerli desteklerden uzak bırakılırsa, o zaman da cinsel isteksizlik veyaereksiyon sorunu olabilir. Özellikle uzun süren diyetlerde E vitamini, çinko, arı poleni, B vitaminlerini yeterince aldığınıza emin olun. Yine erkekler için kırmızı ginseng’in iyi bir canlandırıcı olduğunu belirtmeliyiz. Ara sıra alınan yağsız kırmızı et, kırmızı pul
biber, kırmızı ginseng hapları, kabuklu deniz ürünleri, keçi boynuzu, böyle durumlarda doğal dopinge yardımcı olabilir. Eğer bir yandan kilo verip bir yandan da aşırı çalışmaktan yorgun düştüyseniz ve bu
konuda mahcup olmaktan korkuyorsanız çok seyrek başvurmak koşuluyla mavi haplar da imdadınıza yetişebilir.

Diyet yaparken cinsel performansta zaman zaman düşme olabilir. Böyle durumlarda bedene enerji veren ve cinsel performansı destekleyen doğal desteklerin yararı olabilir.

cinselgucBu karışım özellikle erkekler için canlandırıcı ve cinsel performansın düşmesine engel olan bir etki sağlar.

  

Malzemeler:
• l kilo saf, iyi kalite bal
• 3 çorba kaşığı arı poleni
• 250 gram toz zencefil
• 100 gram dövülmüş kişniş
• 50 gram dövülmüş kakule
• 150 gram dövülmüş toz halinde kırmızı ginseng
• 100 gram ısırgan tohumu
• 100 gram dövülmüş ya da toz haline getirilmiş keçi boynuzu
• 2 gram safran
• 2 çorba kaşığı kırmızı pul biberi öğütüp karıştırın.

Hazırlanışı:
Karışımı tahta bir kaşıkla macun haline getirin. Daha sonra güneş görmemesi için bir folyoya sarın. Sabah ve akşam bir tatlı kaşığı dolusu tüketebilirsiniz. Ayrıca yabani yulaf, kırmızı ginseng gibi ürünler de hekime danışarak kullanılabilir. Ciddi sertleşme sorunu olan kişiler ise hekime danışarak sertleşmeye yardımcı ilaçlar kullanabilir. Çok ileri safhada olmayan , durumlarda ise verdiğim macun tarifi genelde işe yarar.

Faydaları:

Bu karışım doğal canlandırıcıdır ve doping etkisi yapar. Baldaki doğal şeker içeriğiyle ve yapısıyla güçlendiricidir. Safran çok özel bir cinsel uyarıcıdır. Zencefil, kişniş fizyolojideki yorgunluğu alır ve cinsel organların dolaşımını destekler. Özellikle arı poleni hücre yenilenmesinde ve sperm hücrelerinin desteklenmesinde çok yararlıdır. Kısacası bu karışım erkeklere özel bir dopingtir. Baba olmayı düşünenler için de iyi bir uyarıcı, sperm miktarı ve kalitesini doğal yolla artırıcıdır.

Dünkü yazımızda göbek eriten hareketlerden bahsetmiştik. Bel ve basen bölgesini inceltmek için de yine benzer şekilde yağsız protein ağırlıklı bakliyat, yeşillik ve sebzenin bol olduğu fazla yağdan ve karbonhidratlardan uzak durulan bir beslenme tarzını tercih etmek gerekir.

7 şifalı madde içeren detoks ve sağlıklı bölgesel zayıflamaya yardımcı preperatı sabah ve akşam yemeklerden 3-4 dakika önce yutup üstüne bol sıcak su için. İşte 7 şifalı madde:

Tere tohumu: Metabolizmayı canlandırır. Tiroidi tembel kişilerde daha verimli çalışmaya yardımcı olur.
Funda yaprağı: Zayıflamaya ve yağların vücut tarafından yakımına yardımcı olur. Açlığı bastırır.
 Zencefil: Bünyeyi kuvvetlendirir. Kilo verilirken enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır.
Yeşil çay: Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur.
Krom GTF: Insülın faaliyetinin etkisini artırarak karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması üzerinde etkili şekeri seviyelerinin düşmesine ve artmasına engel olur. Açlığın ve tatlı krizinin bastırılmasına yardımcı olur.
Co-Enzyme Q10: Zayıflarken sağlığı korumaya yardımcı güçlü bir antioksidandır. Enerji metabolizmasını canlandırarak kilo kaybı sırasında yaşanan halsizlik olan bir mineral olarak kabul görmüştür. Diyetlerde kan problemine karşı fayda sağlar.
 h Carnituıe: Vücutta depolanmış yağların yakınımı hızlandırır ve kasların performansını artırır. Özellikle diyetle beraber yapılacak egzersizden daha iyi sonuç alınmasına yardımcı olur..

  

BUNLARI YAPIN

belbasen*Sabah erken kalkın. Metabolizmayı canlandırır. 20-25 dakika egzersiz yapın.
Sopalı hareket; Bir sopayı ense kökümüze alıp iki elimizi geçiriyoruz. Ayaklarımızı yere sağlam basıp birkaç dakika süratli bir şekilde sağa ve sola doğru kalçadan yukarısını hızlı bir şekilde döndürüyoruz.
Bel kasları İçin mekik: Bir taraftaki kolumuzu, bükülmüş olan diğer taraftaki dizimize doğru hafifçe, seri hareketlerle yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu hareketi birkaç dakika yapıp daha sonra diğer ayak ve kolumuza geçiyoruz.
• İmkanınız varsa hamama gidin, iyi bir ter atın ve kese yaptırın. Gidemiyorsanız banyo küvetini sıcak suyla doldurun, kendinize keseyle uzun bir masaj ve peeling yapın. Göbek, bel, popo civarını hafifçe kızartacak kadar elinizle baskı uygulayarak canlandırın.

Yeşil Çaydan Vazgeçmeyin

Sabah: İnce bir dilim kızarmış çavdar ekmeği
• 34 parmak yağsız taze dil peyniri
• 2 adet küçük hafif acı sivri biber
• 3-4 adet saplarıyla birlikte maydanoz. Bolca sıcak şekersiz yeşil çay
Ara; Dün tarifini verdiğimiz bitki çayından bir fincan.
Öğlen: Ton balıklı veya taze mozarellalı yeşil salata. Bir kase brokoli veya yeşillik çorbası. Az yağlı ve kremasız olmalı.
Ara: 2-3 adet ceviz 2 lop yumurtanın beyazı
• 1 kivi
Ara: Göbek eriten bitki çayından bir fincan çay
Akşam; Bir tabak zeytinyağlı fasulye
• 3-4 kaşık bulgur veya bir dilim
kızarmış çavdar ekmeği. Yeşil salata (Taze soğanlı ve bol limonlu olacak)
■ Gece: Yarım çay bardağı leblebi
• Bir küçük bardak yağsız süt (Süt yarım tatlı kaşığı zencefille kaynatılmış olacak.) Gün boyunca küçük bir şişe doğal maden sodası, 3-4 fincan yeşil çay ve en az 6-7 fincan kaynara yakın sıcak su içilecek. Tuz kısıtlamasına dikkat edin. Tuzun fazlası bedende su toplar iştah açar. Yemeklere zencefil, zerdeçal, kekik, biberiye, soğan ve sarımsak ekleyin.
Kalça Eriten Diyet    06.08.2012

 

Kalça Eriten Diyetİnsanların çoğu şişmanlığın yanı sıra, son yıllarda vücutlarındaki bazı bölgelerdeki kilo artışından şikâyetçi olmakta. Vücudun bazı bölgelerdeki kilo artışına bölgesel yağlanma adını vermekteyiz. Bölgesel yağlanmanın sebeplerinden biri, hareketsizlik olsa da genetik faktörler de işin içine girebiliyor. Karın bölgesinde, kalça bölgesinde, bacak bölgesinde oluşan yağlanmalar için bazen ne yapacağımızı bilmiyoruz. Genel olarak tüm vücudumuz için yaptığımız diyetler, bazen oluyor kalça bölgemizde hiçbir etki göstermiyor.Eğer siz de kalçalarınızın büyüdüğünü, pantolonlara sığmadığınızı düşünüyor ve zayıflamak istiyorsanızkalça eriten diyeti deneyebilirsiniz. Böylece o çok sevdiğiniz dar pantolonlara girebilir, rahatça korkmadan kıyafet seçebilirsiniz. Bu diyet belki de kalça eriten diyetler arasında en başarılısı ve kolayca bulabileceğiniz gıdalar üzerine temellendirilmiş. Bundan da önemlisi fazlasıyla ekonomik. Diyetle beraber kişi 6 hafta sonrasında kalça bölgesinde, bacak bölgesinde etkili sonuçlar alabiliyor. Diyette ana malzemeler kayısı ve müsli. Müsliyi de zaten kendiniz hazırlıyorsunuz. Eczaneden almıyorsunuz bu da en güzeli zaten. Hazırlayacağınız müslide badem, kuru meyveler ve birçok faydalı gıda yer alıyor ama bu gıdalar sizin kilo vermenize yardımcı oluyor.

 

Kalça Eriten Diyet Listesi

2 fincan yulaf tanesi, 2 fincan kırılmış fındık, 1 fincan buğday, 1 fincan çekirdeksiz kuru üzüm, 1 fincan ayçiçek tohumu, 1 fincan badem, 1 fincan ince kıyılmış kuru kayısı Malzemeleri karıştırıp, blender`dan geçirin. Hazırladığınız karışımı tam 12 porsiyon olacak şekilde eşit parçalara ayırın. Her porsiyonda karışımı bir bardak diyet soğuk süt ilave ederek tüketeceksiniz. Tabii üzerine yarım dilim muz da ekleyebilirsiniz.

Kahvaltı: Bir porsiyon hazırladığınız müsli, bir fincan süt ve dilimlenmiş yarım dilim muz. Saat 11′de bir elma

Öğle: Bir porsiyon müsli ve yarım muz

Öğleden sonra: Bir avuç kuru üzüm

Ana öğün: Meyveyle birlikte temel gıdalar

Yatmadan önce: Bir portakal Meyveler: Elma, kayısı, iki kurutulmuş erik, bir mango

Kalça Eriten Diyetler

Ana öğünler

Pazartesi: Bir parça tavuk kanat ya da göğüs ızgara, yeşil salata ve bir meyve

Salı: İki yumurtalı omlet, domates ve rendelenmiş havuçla tüketilecek.

Çarşamba: Bir çay fincanı büyüklüğünde yer tutan spagetti. Bir meyve.

Perşembe: İnce dilimlenmiş bir tavuk göğsü. Haşlanmış havuçla servis yapılacak. Dilerseniz yanına haşlanmış brokoli de alabilirsiniz. Bir meyve.

Cuma: Ton balıklı yeşil salata. Bir adet katı pişmiş yumurta. Bir meyve.

Cumartesi: Bir parça hindi göğsü, mısırla karışık yeşil salata. Bir meyve.

Pazar: 3 dilim rosto edilmiş biftek, havuçlu brokoli salatası ve iki adet haşlanmış patates. Bir meyve
GEBELİKTE ŞİŞMANLAMA    06.08.2012

Gebelik her ne kadar normal ve fizyolojik bir olay ise de, kadının vücudunda büyük değişiklikler yer alır. Kalpte, akciğerlerde ve damarlarda dolaşan kan ile vü­cutta bulunan diğer sıvıların miktarları artar. Dolayı­sıyla, kalp atımları ve nabız sayısı artar, akciğerlerde soluk alıp verme hızlanır, böbrekler daha fazla çalışır ve idrar miktarı artar. Bunların yanı sıra hipofiz, tiroit ve böbreküstü salgıbezlerinde büyüme ve salgılarının arttığı görülür. Bu hormonal salgıların artışlarına bağ­lı olarak da, su, protein, karbonhidrot ve yağ metaboliz­malarında normal dışı değişiklikler yer alır.
Bütün bunların sonucu olarak, gebe kadının vücu­dunda normalin çok üstünde, hatta birkaç kat, su tu­tulur. Ayrıca, göğüslerde, karında, sırtta, kalça ve ba­caklarda derialtı yağlar birikir.
Gebe kadın ilk aylarda, ortalama haftada 250 gram,, ayda bir kilo alır. Ağırlıktaki bu artış, aylar ilerledik­çe daha da artar ve gebeliğin sonunda 12-12,5 kiloyu bu­lur. Demek oluyor ki, miadında bir ağırlığı, gebelik ön­cesine göre takriben % 25 (yani dörtte bir) oranında ar­tış gösterir. Alman bu fazla kiloların dağılımı şöyledir: kilo göğüslerde, 5,5 kilosu rahim ve içindeki çocuk, plasenta, zarlar ve suyu, 4 kilosu vücudun muhtelif yer­lerinde biriken yağlar, 1,5 kilosu muhtelif yerlerdeki su fazlalığı. Böylece, doğumdan sonra çocuk ve ekleri ile fazla sulardan oluşan bu ilave kiloların büyük bir kısmı atılır. Büyüyen göğüsler ile alman fazla yağ kiloları ka­lır. Bunlar da ancak zamanla giderilir.
Normal kabul edilen 12,5 kilonun üstünde kilo alı­şı ve şişmanlama, şu komplikasyonlara ve sağlığı tehdit eden durumlara neden olur: Gereğinden fazla şişmanla­yan gebelerde doğum güçleşir ve uzun sürer. Annenin fazla şişmanlamasına bağlı olarak irileşen çocuğun da doğması zor olur. Yine fazla şişmanlığa bağlı olarak tansiyon yükselir, ödemler başlar, idrarda üre artar ve böylece, kadın gebelik zehirlenmesi denilen çok tehli­keli bir duruma yönelir.Gebe kadının süratle kilo alması, aşırı gıda almak­tan ziyade vücutta fazla su toplanmasının sonucudur. Bu ise gebelik zehirlenmesini hazırlayıcı bir faktör ola­rak kabul edilir. Bu vakalarda tuz ve su rejimi öneri­lir. Yavaş ve fakat sürekli kilo artışı ise, beslenme ile ilgilidir. Bu gibi gebelerde ise, yağ ve karbonhidrat re­jimi uygulanır ve tuz kesilir. Bu gibi vakalara tuzdan fakir ve fakat yeterli protein ihtiva eden rejim tavsiye edilir.Şu halde bütün bunlar, gebelikte de Özel bir bes­lenme rejiminin gerekli ve zorunlu olduğunu göstermek­tedir. Aşırı beslenme ve şişmanlık, gerek anne ve ge­rekse çocuk bakımından çok zararlı ve tehlikeli olduğu kesin bir gerçektir.

gebeliktesismanlamaBu nedenle, gebelik süresince ve özellikle üçüncü aydan sonra muntazam aralıklarla ağır­lık ve tansiyon Ölçülmeli, idrar tahlili yapılmalıdır.Gebelik, anne ve babanın tohum hücrelerinin bir­leşmeleri ve aşılanması ile başlar. Hücreler bölünerek sayıları milyarlara ulaşır ve bu hücrelerden dokular, ke­mikler, kaslar, organlar ve nihayet sistemler meydana gelir.Rahim içinde büyümekte ve gelişmekte olan çocuk­ta yer alan tüm hücrelerin yapıtaşı veya yapı malzeme­si ise, proteindir. Bunun yanı sıra, çeşitli vitaminlere ve minerallere ihtiyaç vardır. Mesela kan için demire, ke­mikler için dekalsiyum ve fosfora gerek vardır.
Bu itibarla, gebelikte yeterli ve dengeli beslenme­nin esasını proteinler, mineraller ve vitaminler ile nis­peten daha az miktarda olmak üzerekarbonhidratlar ve yağlar oluşturur. Böyle bir rejim, özellikle ilk üç ay­dan sonra daha da Önem kazanır, tik aylarda bulantı ve kusmaya karşı kuru gıdalar ile karbonhidrattan zengin, yağlardan fakir bir rejim uygulanmalıdır. Günde üç Öğün yerine, azar miktarlarda sık yenmelidir. Bunun için günde 6 öğün Önerilir. (Sabah kahvaltısı, kuşluk, öğlen yemeği, ikindi kahvaltısı, akşam yemeği ve gece yatmadan önce olmak üzere). Gebelikte yağlı ve yağda kızartılmış gıdalar azaltılmalıdır.
Dördüncü aydan itibaren, günde bir kilo süt ve bir adet taze yumurta, gebenin takriben günlükkalori, pro­tein, vitamin ile mineral ihtiyacının yarısını karşılar. (1 kilo koyun sütü 930 kalori ve 51 gram protein sağlar. İnek sütü ise 1 kilosu 650 kalori ve 33 gram protein sağ­lar. 1 yumurta ise 70 kalori ve 5 gram protein ile kal­siyum ve demir sağlar). Bazı yazarlar gebeler için bir kilo süt ile iki taze yumurta önerirler.
Gebenin, geri kalan günlük ihtiyacı ise şöyle kar­şılanır: Günde 50 -100 gram beyaz peynir, 100 gram et veya balık veya baklagillerden biri. Bunlar geri kalan ve gerekli olan proteini sağlarlar. Kuşkusuz her gün bunlardan birini yemek, devamlı aynı şeyi yemekten Çok daha yararlı ve tatmin edicidir. Bunların yanı sıra, taze çiğ meyve, meyve kompostosu ve salata gereklidir. Günde üç dilim kızarmış ekmek veya yerine grissini yenebilir.Gebelikte demirin önemli bir yeri vardır, hem an­ne ve hem de çocuk açılarından. Demir yetersizliği, sık görülen «gebelik kansızlığı» hastalığına neden olur. Bu nedenle kalsiyum ve demir gibi çeşitli mineralleri ve vitaminleri kapsayan ilaçlardan günde bir tane almak, gerek anne ve gerekse çocuk bakımından çok yararlı ve zorunludur.«Kızım, sen can besliyorsun,» diye gebeyi fazla ek­mek, pilav,” makarna ve börek gibi hamur işleri ve tat­lıları yemeye zorlamak çok yanlış ve zararlı bir kanı­dır. Bu gibi unlu ve şekerli maddelerin büyümekte ve gelişmekte olan çocuğa hiçbir yararı yoktur, yukarıda izah ettiğimiz gibi. Çocuğun proteine, vitaminlere ve mi­nerallere ihtiyacı vardır demiştik. O halde annenin yi­yeceği hamurlu yemekler ve tatlılar ancak anneyi şiş­manlatır ve yağ deposu haline getirir. Ayrıca, bu şiş­manlamanın gerek doğuma ve gerekse çocuğa vereceği zararları söylemiştik. Doğumdan sonra da bu yağ küme­lerini de atmak kolay olmamaktadır.
Gebelikte yorucu olmayan jimnastik hareketleri ve yürüyüşler özellikle son aylarda, hem doğumu kolaylaş­tırır ve hem de karşılaşması muhtemel zorlukları gider­mek için çok yararlıdır. Ayrıca bu hareketler ve yürü­yüşler enerji sarfiyatını artırır ve böylece gereksiz ki­loların alınmasını önler. Bugün tüm bilginler ile yerli ve yabancı beslerime ve gebelik ile ilgili bütün kitap­lar, gebelikte jimnastik hareketlerini ve yürüyüşleri şid­detle önermekteler ve yararlarını savunmaktadırlar.
Doğumdan sonra, süt veren annenin de aynı şekilde protein, vitamin ve minerallerden zengin, az miktarda karbonhidrat ve yağlardan oluşan bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Şu halde «Kızım, sen süt emziriyor sun, ço­cuk besliyorsun, çok yemen lâzım,» önerileri de yanlıştır. Gebelikte olduğu gibi, süt veren annenin fazla mik­tarda ekmek, pilav, makarna ve börek gibi şişmanla-tıcı hamur işleri ve tatlılar yemesinin süte fazla bir et­kisi olmaz, ancak anneyi şişmanlatır ve sonra da bu ki­loları vermek çok güçleşir.Süt veren annenin günde bir kilo veya daha fazla süt ile gerekli vitaminleri ve mineralleri alması, sulu iç­kiler içmesi, proteinli gıdalar alması, çocuğa yeterli ve kaliteli sütü sağlar.Şu halde,. Özet olarak diyebiliriz ki, anne adayları gerek gebelik süresinde ve gerekse doğumda bir hastalık veya komplikasyon yer almaması için keza, doğacak bebeklerin sağlığı için, iyi ve dengeli bir beslenmeye ihtiyaçları vardır. Alınan eksik veya gereğinden fazla gıdalar, yani yanlış beslenme, hern anneye ve hem de çocuğa zararlıdır.

Kadınların ortak sorunu olan regl öncesi sendrom, adet olmadan 1-2 hafta öncesinde başlar. Ve çoğu kadında şişkinlik, gerginlik, baş ağrısı, bağırsak sorunları, kramp, ruh halinde değişiklik, göğüslerde hassasiyet olarak görülür. Ayrıca bu dönemde yaşanan tatlı krizleri ve ödem kilo artışına da neden olabilir. Bu nedenle adet öncesi periyotta beslenmeye dikkat etmek ve günlük beslenmede değişiklikler yapmak büyük önem taşıyor.  Peki beslenmede nelere dikkat etmeliyiz?

                                Çalışan İnsanlar İçin Diyet
Demir eksikliğine dikkat!Regl döneminde vücutta kanamayla birlikte demir kaybıda görülebilir. Demir kaybı yerine konulamazsa kadın kendini güçsüz, yorgun ve halsiz hissedebilir.  Bu dönemde beslenme programınızda kırmızı et, tavuk eti, yumurta, balık eti mutlaka bulunmalıdır. Pekmez ve kuru üzüm demir açısından zengin besinler arasındadır. Regl döneminde günde 1 yemek kaşığı kuru üzüm ve 1 tatlı kaşığı pekmez tüketebilirsiniz.
Regl olmadan 1 hafta önce tuz tüketiminizi azaltın!Regl öncesi vücudunuz su tutabilir ve ödem oluşabilir. Tuzun bileşeni olan sodyum suyu vücutta tutar ve şişkinliğe neden olabilir. Regl olmadan 1 hafta ya da 10 gün önce tuz tüketiminizi azaltmanız vücudunuzda su tutulmasını azaltır. Bu dönemde 1 çay kaşığı tuz tüketmeniz yeterli olacaktır. Yemeklerinizi tuzsuz yapmanızın lezzetini azalacağını düşünüyorsanız yemeklerinizi çeşitli baharatlarla lezzetlendirebilirsiniz.
Magnezyum eksikliği kramplara neden olur!Magnezyum düzeyi regl döneminde azalacağından kramplara neden olabilir. Özellikle kuru baklagiller, ıspanak, börülce, ceviz, badem, fındık, tam tahıllı ekmek gibi besinler yüksek oranda magnezyum içerir. Bu dönemde bu besinleri tüketmek krampların azalmasına yardımcı olur. Eğer magnezyum düzeyiniz çok düşükse regl öncesinde takviye de yapılabilir.
Tatlı krizlerine ve çikolataya dikkat!Kadınlarda regl öncesi ve regl döneminde iştahı kontrol edememe ve aşırı tatlı ihtiyacı ve çikolataya düşkünlük görülebilir. Bu durumu önlemek için kan şekerinizi dengelemeniz önemlidir. Bunun için ara öğünlerinize dikkat etmelisiniz. Ara öğünlerinizde ise kuru meyve tercih edebilir, sütünüzün içerisine tarçın ilave edebilirsiniz.  
Kafein tüketiminizi azaltın!Regl döneminde kahve ve kola gibi kafein oranı yüksek içeceklerin tüketilmesi vücutta sıvı tutulumunu artırabilir. Bu dönemde kahve, kola alkol tüketiminizi azaltmanız sendromun daha hafif geçmesini sağlar. Regl döneminde adaçayı, rezene, papatya gibi bikti çaylarını tercih edebilirsiniz.Özellikle bu dönemde günde 2-2,5 lt su içmeyi ihmal etmeyin. 
Puanlı Diyet    10.05.2012


Puanlı DiyetYediklerini hesaplayarak puan diyeti yapanlar bir ay sonunda 7 kilo vermiş olacak! 

Diyet yapmayı zevkli hale getirmek sandığınız kadar zor değil. Bu diyette ne yiyeceğinize siz karar vereceksiniz.Ütelik yediklerinizi de puanlıyacaksınız.Tün dünyada başatıyla uygulana ve kolay kilo vermenin formülü olarak bilinen puan diyeti, fazla kilolarınıza veda etmenizi kolaylaştıracak.Dilediğiniz yiyecekleri listeden seçebilirsiniz.Ancak erkekseniz puanınız 55′i, kadınsanız 35′i geçmemeli.Örneğin;1 bardak süt(2puan),2ceviz(6puan), bir adette kuru kayası(2puan) yiyerek 10 puano harcamış oluyorsunuz.Unutmayın erkekseniz gün içinde yedikleriniz 55 puanı asla geçmeyecek!Puan diyetinde çay,kahve,soda ve su sınırsız olarak tüketilebilir.Ancak alkol almaktan şiddetle kaçmalısınız.Birde tatlıya el uzatmak yok,Yediğiniz et,balık ve tavuk gibi yiyeceklere de mayonez,sos yada ketçap koymayacaksınız. 

Bunları Yapın!
*Sabah yataktan kalkar kalkmaz büyük bir bardak ılık su için.
*Gün içinde 2litre su için.
*Her gün 1saat yürüyüş yapın.
*Saat 21:00 dan sonra bir şey yemeyin.
*Günde en az saatten çok uyumayın.
*Erken kalkmaya özen gösterin ki metabolizmanız daha hızlı aktif çalışsın. 

İşte Yiyeceklerin Puanları 
domates çorbası = 1kase=5 puan
mercimek çorbası=1kase=10 puan
yayla çorbası=1kase=8 puan
sebze çorbası=1kase=4 puan
tarhana çorbası=1kase=5 puan
tavuksuyu çorba=1kase=2 puan
beyaz peynir=2 dilim=2 puan
dil peyniri=1dilim=1 puan
kaşar peyniri=1dilim=1 puan
yumurta=1adet= 1 puan
yoğurt=3kaşık=5puan
balık=1porsiyon ızgara=6 puan
haşlanmış et=1 puan
haşlanmış tavuk=1 puan
ekmeksiz köfte=4adet=2 puan
döner=1porisyon sossuz=2 puan
ızgara tavuk=1 puan
ton balığı=80gram=2 puan
süt=1bardak=2 puan
fasulye=4kaşık=8 puan
nahut=3kaşık=7 puan
bulgur=3kaşık=5 puan
ceviz=2adet=6 puan
fındık=1adet=4 puan
kuru kayısı=1adet=2 puan
kuru incir=1adet=3 puan
kuru erik=1adet=2puan
leblebi=1avuç=5 puan
badem=1avuç=6 puan
domates=1adet=6 puan havuç=1adet=4 puan
kabak=1adet=4 puan
mantar=1avuç=7 puan
brokoli=1porsiyon=7 puan
patlıcan=1adet=4 puan
enginar=1adet=5 puan
kereviz=2kaşık=6 puan
ıspanak=3kaşık=5 puan
salatalık=1adet=1 puan
yeşilbiber=1adet=1 puan
marul=1ortaboy=5 puan
pırasa=3kaşık=4 puan
bamya=4kaşık=4 puan
lahana=2kaşık=2 puan
taze fasulye=3kaşık=4 puan
karnabahar=4kaşık=4 puan
maydanoz=1 puan
dereotu=1 puan
portakal=1adet=5 puan
greyfurt=1adet=4 puan
mandalina=1adet=6 puan
kivi=1adet=2puan
ayva=1adet=2 puan
nar=1adet=1 puan 

Puanları yüksek olan yiyecekler 
beyaz ekmek=3dilim=48 puan
siyah ekmek=2dilim=40 puan
makarna=4kaşık=40 puan
pirinç=5kaşık=40 puan
patates=1adet=23 puan
simit=1adet=25 puan
muz=1adet=18 puan
dolmalık biber=1adet=9 puan
elma=1adet=18 puan
armut=1adet=25 puan
pasta=1dilim=50 puan
börek=1dilim=45 puan
bal=2kaşık=12 puan
grisini=2adet=23 puan
pekmez=1kaşık=12 puan
reçel=1kaşık=16 puan 

Uyarı: Programı uygulamadan doktorunuza yada uzman diyetisyene başvurunuz.

 
Mucize İsveç Diyeti    06.08.2012


İsveç Diyeti Nedir ? Mucize İsveç Diyeti Hakkında Bilgiler ve İsveç Diyeti Programı

 

Kadınlar sürekli zayıflamak yada kilo almak ister. Aynı şey erkekler içinde geçerli. Bu durum diyet ve zayıflama trendini oluşturuyor.

Her diyetin bir adı var. Daha doğrusu 10′larca diyet ismi var.

Bunlardan biri de Mucize İsveç Diyeti.

Burada İsveç Diyeti hakkında bilgiler bulacaksınız.

Avrupa’da yaygın bir şekilde tercih edilen İsveç Diyeti, Türkiye’de de yaygınlaşması ile birlikte özellikle kadınların ilgi noktası haline geldi.

İsveç diyeti son derece sağlıklı olması nedeni ile kişinin sağlık durumuna göre değişse de çok geniş kitlelere hitap edebiliyor.

İsveç diyeti uygulandığında 2 hafta da 20 kiloya kadar verdirebiliyor.

Özellikle de İsveç Diyeti’nin metabolizmada yaptığı değişiklikler sayesinde kişinin uzun süreler boyunca kilo alma ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Bu durum bir çok insanın sağlık durumuna göre değişebilir. Ancak İsveç Diyeti’nin kilo verdirdiği kanıtlanmıştır.

Bakarsanız ki bu yaz tatil zevkini yaşamak isteyecek milyonlarca insan plajları doldurmak ve mayosunu giyebilmek için diyet yapacak.

Diyet yapacak kişiler için öneri vermek gerekirse;

Bir diyette önemli olan diyetin kendisinden daha çok nasıl uygulandığıdır. Sağlıklı bir şekilde uygulanan diyet her zaman en iyi sonucu verir.

Gerçek zayıflama sanılanın tam aksine doğru ve sağlıklı beslenerek gerçekleşir.

Hızla ve sağlıklı kilo verebilmek kişinin hangi diyeti uyguladığı ve bu diyeti nasıl uyguladığına bağlıdır.

Zayıflamak için yemek yememeyi tercih eden bir insan, sağlıklı beslenerek zayıflama programı uygulayan bir insana göre sağlığına zarar verebilir.

Bilinçsizce uygulanan zayıflama programları vücuda ciddi hasarlar verebilir.

Burada önemli olan vücudun temel besin gereksinimlerinin alınmasını engellememek.

Bir diyet programı uygularken spor yapmayı da ihmal etmeyin.

Eğer şişmanlama sorununuz varsa kalorilere dikkat etmelisiniz. Çünkü kalori dengesizliği şişmanlığa yol açabiliyor.

Bunların dışında İsveç Diyeti doğru uygulandığında kesin sonuçlar verebilir. Bu tam olarak diyeti nasıl uyguladığınıza bağlıdır.

İsveç diyeti sorunsuz kilo verdirebilir. Bu kiloları verdiğinizde yaklaşık 2 yıl boyunca kilo almaya ihtiyaç duymazsınız.

Kilo almamanızın sebebi yukarıda da yazdığımız gibi metabolizmanızda yaptığı değişikliklerdir.

İsveç Diyeti ortalama 7-13 gün sürüyor.

Şimdi Mucize İsveç Diyeti ‘nin kurallarına gelelim:

 • İsveç Diyeti uygulanırken kahve, çay ve meşrubat gibi içeceklerin içilmesi yasaktır.
 • Günde 2 litre su içmelisiniz.
 • İsveç diyeti 6 günden az ve 13 günden uzun sürmemelidir.
 • İsveç diyeti diyet uygulandıktan kısa bir süre sonra tekrar uygulanmamalıdır.
 • Öğle ve akşam yemekleri yer değiştirebilir.

Mucize İsveç Diyeti Programı :

Mucize İsveç Diyeti Programı - 1. ve 8. günler 
Kahvaltı öğünü: 1 fincan kahve 
Öğle öğünü: 1 kesme şeker, 2 katı yumurta, 1 domates, ıspanak 
Akşam öğünü: 200 gr biftek, yeşil salata (1 porsiyon haşlanmış zeytinyağlı ve limonlu)

Mucize İsveç Diyeti Programı - 2. ve 9. günler 
Kahvaltı : 1 kesme şeker, 1 fincan kahve 
Öğle : 100 gr yoğurt , 1 dilim salam, 
Akşam : 200 gr biftek, 1 meyve, Yeşil salata

Mucize İsveç Diyeti Programı - 3. ve 10. günler 
Kahvaltı : 1 kesme şeker, 1 fincan kahve, 1 dilim kızarmış ekmek 
Öğle : 1 domates, haşlanmış ıspanak, 1 meyve 
Akşam : 1 dilim salam, 2 katı yumurta, yeşil salata

Mucize İsveç Diyeti Programı - 4. ve 11. günler 
Kahvaltı : 1 kesme şeker, 1 fincan kahve, 1 dilim kızarmış ekmek 
Öğle : 1 rende havuç, 1 katı yumurta, 250 gr yağsız peynir 
Akşam : 100 gr yoğurt, 2 dilim portakal suyu,

Mucize İsveç Diyeti Programı - 5. ve 12. günler 
Kahvaltı : 1 limonlu büyük rende havuç 
Öğle : 200 gr haşlanmış yağsız balık 
Akşam : 200 gr biftek, brokoli ve salata

Mucize İsveç Diyeti Programı - 6. ve 13. günler 
Kahvaltı : 1 kesme şeker, 1 fincan kahve 
Öğle : 1 büyük rende havuç, 2 katı yumurta 
Akşam : tavuk salata derisi alınmış

Mucize İsveç Diyeti Programı - 7. gün 
Kahvaltı : Şekersiz çay 
Öğle : 200 gr ızgara et, 1 meyve 
Akşam : hiçbir şey

Son olarak İsveç Diyeti mutlaka bir doktor gözetiminde uygulanmalıdır.

Eğer bu diyeti doktor tavsiyesinde veya doktor tavsiyesinde olmadan uyguluyorsanız sonuçlarını kabul etmiş sayılırsınız.

Diyet yaparken en çok karşılaşılan sorun metabolizmanı yavaşlamasıdır. Metabolizma; canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir. Her organizma; büyüme, gelişme, ısı, hareket, üreme gibi yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için dış çevreden bazı maddeler ve enerji almak zorundadırlar. Bu maddeler ve enerji, yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gereken organik moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır. Dış çevreden alınan maddeler ya önce parçalanarak yıkıma uğratılacak ya da yıkıma gerek kalmadan gerekli moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır.
Metabolizmayı hızlandırmak için; 
                                   

Daha çok su tüketin.    Sabah kahvaltılarını ve öğle yemeklerini güçlendirin.    Akşam yemeklerinizi erken saate çekin ve hafifletin.    Ara öğünleri kesinlikle ihmal etmeyin.    İşlenmiş gıdalar yerine doğal besinleri tercih edin.    Yiyeceklerinize baharat ilave edin.    Daha çok ve sık hareket edin.    Kendinizi asla aç bırakmayın.    Çiğ sebze tüketmeye özen gösterin.    Kesinlikle öğün atlamayın.
Metabolizmayı hızlandırmakta rol oynayan besinler:
Yeşil çay: Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; çay abdominal yağ kütlesini azaltmada ve kilo kontrolünde önemli rol oynar. Yeterli ve dengeli beslenen kişilerde, yeşil çaydaki kateşinin   abdominal yağ yakmada etkili olabileceği gösterildi.Su: Her gün 2 litre su tüketildiğinde, tokluk hissi oluşur ve açlık krizleri azalır. Ayrıca enerji tüketimini de uyarır. Tarçın: Tarçının, şeker hastalığında kan şeker düzeyini dengeleyici bir etkisi vardır. Ara öğünlerde yediğiniz meyvelerin üzerini 1 tatlı kaşığı tarçınla süsleyerek tüketebilirsiniz. Talı yeme isteğini ve açlık krizlerini baskılar. Kırmızı acı biber: Acı biber kapsaisin isimli bir madde içerir. Kapsaisinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Mate: Santral sinir sistemi uyarıcısıdır. Zihinsel ve fiziksel güçsüzlüğe karşı kullanılır. Açlık ve susuzluk hissini giderir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Elma sirkesi: Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilinmektedir. Öğle ve akşam yemeklerinde salatanıza 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Keten tohumu: Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve tokluk hissi yaratmaktadır. Barsak hareketlerini artırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı metabolizma hızını arttırır. 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırarak tüketebilirsiniz. Mutlaka arkasından 2 su bardağı su tüketin. Salata: Sebzeler yüksek posa içerikleri nedeniyle sindirim sistemini harekete geçirirler ve kabızlığın çözümünde etkilidirler. 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile tüketilen salata bazal metabolizma hızını arttırır. Zencefil: Zencefilin içerisindeki maddeler dolaşım ve sindirim sistemini uyarır. Baharat olarak kullanılan zencefil, mide ve barsaklarda oluşan gaz sorununa da iyi gelir. Ananas: Ananas bromelain denilen sindirim enzimi içerir ve bu enzim proteinlerin sindiriminde etkilidir. Vücutta oluşan yıkım olaylarını çabuklaştırır. Dolayısıyla metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. 

Burada verilen hareketleri düzenli uyguladığınızda kalça ve basen bölgenizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

Geri Adım Hareketi

Geri adım hareketi ile kaslarınız esneyerek yürüyüş ya da bisiklet kullanma öncesi bedeninizi hazırlayabilirsiniz.

1 – Ayaklarınızın arasında bir adımlık mesafe bırakarak dik olarak ayakta durun
2 – Ellerinizi belinize koyun
3 – Dizinizi kırarak bacağınızı arkaya götürün
4 – Aynı hareketi her iki bacak için de tekrarlayın
5 – Hareketi onar kez tekrarlayarak elliye tamamlayın

egPopo Kaldırma Hareketi

Kalçalarınız için ideal bir harekettir, bu sayede kalçalarınız esneklik kazanacak bu arada dasıkılaşacaktır.

  

1 – Yere uzanarak dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı yere basın, bacaklarınızı ayırın
2 – Kalcanızı yerden kaldırarak bir süre bu şekilde bekleyin
3 – Bu hareketi yirmibeş tekrar ile yüze tamamlayın

Çömelme Hareketi

Çömelme hareketi biraz zordur ama düzenli uygulandığında kaslarınızı ideal şekilde güçlendirebilirsiniz.

1 – Ayakta dik durun ve ayaklarınızı bir ayak ölçüsünde açın
2 – Çömelirken kollarınızı omuz hizasında öne doğru uzatın
3 – Onar kez tekrarlayarak elliye tamamlayın
4 – Aşagı eğilme hareketinde çömelerek durmaya çalışın

Zayıflamak için ne yapmalı?
Günlük hayatta durmadan zayıflamaktan söz edildiği du­yulur. Bunu ya yemeklerde ağzına bir şey koymayı reddeden, sonra bir çikolata paketine, ya da yağlı bir dilim ekmeğe, sosisli sandviçlere saldıran genç kızlar, ya da her şeye rağmen daha akıllı olan, fakat yaşayışlarının, çocuklarının, çalışmaları­nın v.s. nin kendilerini uygun bir zayıflama küründen alıkoy­duğunu ileri süren genç kadınlar, ya da iş konuşmaları için verilen yemeklerden yakınan ve her altı ayda bellerinin ve bo­yunlarının kalınlığı birkaç santim artan erkekler, ya da ken­dilerinin pek zayıf olduklarını sanarak durmadan şişmanla­mak istediklerini tekrarlayan kimseler söylerler. İnsanların bu yük çoğunluğu, kaybetmeleri gereken, ya da kaybettikleri ki­lolardan bahsederler. Bu konuda herkesin kendi tekniği ve kendi teorisi vardır, ama ne yazık ki, ya bunların etkililiğine İnandırılmak, ya da aksine başkalarını inandırmak için hep­sini bol bol ortaya dökerler.
Herkes zayıflamak ister, fakat…
Kesin bir kural: Zayıflamaktan söz edenler, lokantada en ağır yemekleri seçenlerdir; şüphesiz zayıflamaktan söz et­menin zayıflama yolunda bir adım olduğunu sanırlar.
Zira, herkes zayıflamadan söz etse bile gerçekten zayıflayan kimseler pek azdır. Elbette, zaman zaman dostlarınızdan bazıları birkaç hafta ortalıkta görünmez olurlar — sebebi ge­nellikle doktorun onları korkutmasıdır — sonra etkili bir kürü tamamlayıp tekrar meydana çıktıklarını görürsünüz: on iki kilo kadar «safra atmıştır»; ama hepsi bu kadar.
Genellikle, beden çizgilerini koruyanlar, fcilolarma dikkat edenler ve birgün daha ağır zorunluklara başvurmamak için kendilerini gözetenlerdir

Zayıflamayı daima düşününüz, ama sözünü etmeyiniz:
Zira, zayıflamak istediğiniz ve bir rejime başlamanın ge­rekli olduğunu düşündüğünüz ya da zaten rejim yapmakta olduğunuz zaman ilk kural bundan hiç bahsetmemektir. Başka­larının bundan daha çok canını sıkan birşey yoktur. Siz pek kaygılanır bir yaratılışta iseniz kendi kendinizi bir saplantının rahatsızlığı içine atacaksınız, öyle ki bir fil kadar şişmanlasanız da, çevrenizdekiler sizi avutma yönüne gitmeyi tercih edeceklerdir.
Yağ insan yapısının temel elemanlarından biridir, vücut­ta biraz yağ bulunması gerekir, zira yağ hem vücut için bir yedekler deposu, hem de koruyucu bir şiltedir. Organları sarıp sarmalamaya yarar, deriye o kaygan esnekliğini verir, nazik organların çevresinde boşlukları doldurucu bir rol oynar, fakat, bol bol yığılmaya bırakılırsa derinin altında hakiki yastıklar teşkil eder, ve normal plarak ona tayin edilmiş sınırları aşar, korumakla görevli olduğu organları, özellikle kalbi sıkma teh­likesi başgösterir. İşte bunun için yağ bedeni istila edici olmı-ya başlayınca, yalnız çirkinnk yaratmakla kalmaz, fakat sağlık için gerçek bir tehlike halini alabilir.

İnsan zayıflâmıya karar verdi mi, buna başlama anı üze­rinde asla bir karara varamaz. Daima sekiz gün, sonra bir ay, daha sonra altı ay beklenir… Ta ki ileriyi gören bir hekim alarm zilini çalıncaya kadar. Fakat niçin geç kalmalı ve az zorlayıcı bakımlar sıkıcı bir kür haline getirilmeli? Amerika Birleşik Devletlerinde, İsviçre’de ve biraz da Fransa’da yayılmış olan fcu klinik tedavileri, evinizde bile yapılsa, sizin de, çevrenizdekilerin de günlük hayatlarını alt üst eder.
Tedavi seklini seçmeyi biliniz.
Bu duruma gelmediğinizi temenni edelim ve sadece birikmeye bırakmış olduğunuz beş kiloyu, her kış 500 gram 500 gram atmanın bahis konusu olduğunu düşünelim. Tabiî bu beş kile Sizi gerçekten çirkinleştirmez ve sağlığınız üzerinde de etki yapmaz. Şurası muhakkak ki bunlar olmasaydı on yıl gençleşirdiniz. Gerçekten, siluetteki birkaç açıdan, sivri bir çene­den, ince bir boyundan, düzgün bir endamdan daha fazla gençleştiren bir şey yoktur. İnsanların çoğu için biraz zayıflamada fayda vardır; şişman oldukları için değil, birkaç yıl önce sahip oldukları görünüşü artık azar azar hatırlamadıkları için… İyi bir görünüş arz etmediklerini, bazı giyimlerin artık yaşlarına uymadığını, ya da netice itibariyle hemen hemen görünmeyen bu birkaç kiloyu atmakla uğraşamayacak kadar yorgun olduk­larını ileri sürerler. Bütün bu mahzurların bahis konusu ki­lolarla kaybolacağını unuturlar. Ağırlığınız üzerinde inatçı bir anlayışsızlık göstermeniz ve özellikle otuz yaşındaki bir kadı­nın normal olarak, onsekizindevken sahip olduğu ağırlıktan fazla çekmesi, hiç değilse biraz fazla çekmesi gerektiğine inanmamayı istememeniz haklı olur mu?

 

 

İnsan çok zaman zayıflama tarzı üzerinde yanılır. Elbette, en şişmanlatıcı şeyleri bol bol yedikten sonra, sizi zayıflatacağı sanılan birkaç hap yutarak meseleyi çözümlendiğinizi düşüne­mezsiniz. Bununla birlikte, izlenecek tedavilerde hayli tezatlar vardır. Belki bu, şişmanlık tipine göre değişmesindedir, bir tip şişmanı zayıflatabilen bir tedavi şekli, başka bir tipe uymayabilir.
Demek ki genellikle birbirine zıt bir tedavi dizisi vardır, Ya size iyi gelir, ya kötü. Sonunda hangisini seçeceğinizi şa­şırırsınız. Bazı şişmanlık hallerinde hekime görünmek şarttır. Atılacak birkaç kilonuz varsa, bunu doktorun gözetimi altın­da yapmanız iyi olur. Fakat kendinize bir takım sorular sor­manız normaldir.
Zayıflama Çayları    06.08.2012

Zayıflama çayları nelerdir?

Kilo vermek istediğiniz zaman, uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bunlardan biri de zayıflamaya yarayan çaylardır. Bitkisel zayıflama çayları metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını artırır ve kilo vermenizi sağlar. Zayıflama çayı olarak da bilinen bu tür bitki çayları, toplum arasında beşi bir yerde çayı olarak bilinmektedir. Beşi bir yerde zayıflama çayı denen çayın içersinde mate yaprağı, funda yaprağı, biberiye, kekik ve yeşil çay. Bu zayıflama çayları tek başına bile kullanılması yağ yakmanıza, metabolizmanızı hızlandırmaya ve sizi zayıflatmaya yeter. Daha etkili bir zayıflama için bu beş bitki çayını belli oranlarda kullanarak daha kolay ve daha hızlı kilo verip, zayıflayabilirsiniz.

Bu beş adet zayıflamaya yarayan bitki çaylarını birlikte inceleyelim.

Mate çayı:
Mate çayı, bütün dünyada obez insanları zayıflatmak için güvenle kullanılan bir bitki çayıdır. Mate çayı sayesinde vücudunuzdaki yağ yakımı hızlanır ve vücutta biriken fazla su idrar ve ter ile birlikte vücuttan atılır. Mate çayı kafein özelliği gösteren bir etkiye sahiptir ancak kötü kafein etkileri içermez. Mate çayı, zayıflamak isteyen her yaş gurubundan insan tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Mate çayı içeriğinde barındırdığı yüksek miktarda vitamin ve mineraller ile gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlar. Böylece diyet yaparken mate çayı içerseniz halsizlik şikâyetiniz ortadan kalkacaktır.

Yeşil çay:
Yeşil çay kullanımının zayıflama üzerindeki etkisi kanıtlanmış, doktorlar ve diyetisyenler tarafından tavsiye edilmiştir. Yeşil çay çok düşük kafein oranı içerdiği için zayıflamak istediğiniz süreçte size hiçbir sıkıntı yaşatmaz. Yeşil çay, metabolizması yavaş çalışan kişilerin metabolizmasını hızlandırarak kilo vermesinde yardımcı olur. Yeşil çay sayesinde daha sık idrara çıkarak, vücutta oluşabilecek ödem sorununu yok edersiniz.

  

Biberiye çayı:
Biberiye çayı, zayıflamaya yardımcı olan bir diğer zayıflama çayıdır. Biberiye çayı ile vücudun tuttuğu fazla suyu idrar yolu ile atar ve vücutta oluşan ödemden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda biberiye çayı, idrar yollarını ve böbrekleri de temizleyerek, iltihaplanmaya bağlı karın şişliklerini de yok eder. Sindirim sisteminizi düzenleyen biberiye çayı, yediklerinizin ardından hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikâyetlerden kurtulmanızı sağlar.

Funda yaprağı:
Funda yaprağı, mükemmel bir böbrek çalıştırıcı ve idrar söktürücüdür. Bu özelliği ile vücutta asla ödem ve şişkinlik olmasına izin vermez. Piyasa satılan birçok zayıflama ilacının içinde funda yaprağı bulunur. Vücutta biriken fazla ve zararlı yağların yakılmasında son derece etkilidir.

Kekik çayı:
Kekik çayı, vücutta bulunan yağların hızla vücuttan idrar ve ter yoluyla atılmasını sağlar. Dikkat ederseniz kekik çayı içtiğiniz zaman terlediğinizde teriniz çamaşırlarınızı yağlı bir renge boyayacaktır. Çünkü kekik vücuttaki zararlı yağları ter yoluyla kolayca vücuttan atmaktadır. Hatta bazı insanlar zayıflamak için kekik yağı içerler. Ancak bunun çok sağlıklı olmadığı bilinir. Çünkü birtakım hastalığı olan kişiler için kekik yağı içilmesi zararlıdır. Bunun yerine en sağlıklısı olan kekik çayı içmek zayıflamak için en doğru karardır. Kekik çayı yağları eritmenin yanında, idrara rahat çıkmasını sağlayarak vücudunuzdaki ödemin de kolayca sökülmesini sağlar.

İşte bu beş bitki çayını, zayıflama çayı olarak kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı ufak noktalar var. Asla zayıflama çayının içine toz şeker, kesme şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcı maddeler koymayın. Eğer sade olarak içemiyorsanız eczanelerden yapay tatlandırıcı alabilirsiniz. Bir bardak zayıflama çayına 1 adet tatlandırıcı yeterli olacaktır. Bunun yanında zayıflama çayını hazırlarken her birinden bir poşet ayırın ve üzerine 1 litre kaynar su döküp 10 dakika demledikten sonra poşetleri çıkarın ve elde ettiğiniz zayıflama çayını bir gün içinde bitirin. Ayrıca şu sayfalarımıza da bakınız  Form Çayları Kabızlığa Sebep Olabilir ,  Kilo Aldırmayan Yiyecekler
Mezoterapi ile zayıflama    06.08.2012

Kilo vermek, zayıflamak için yapabileceğiniz bir çok zayıflama yöntemi vardır. Zayıflama yöntemleri arasında bazı yöntemler çok etkili ve kısa sürede sonuç verirken, bazı yöntemler uzun vadede olumlu sonuçlar vermektedir, bazı yöntemler ise maalesef geçici ve etkisi tatmin edici yöntemler değildir.

Kilo vermek adına yapılan spor, egzersiz, çeşitli diyet listeleri, sok diyetler, zayıflama hapları, liposuction, yağ alma ve daha bir çok zayıflama yönteminden söz edilebilir. Bu zayıflama yöntemlerinden son yıllarda en çok tercih edilenlerden biri de mezoterapi ile zayıflama yöntemidir.

Peki nedir mezoterapi yöntemi ile zayıflamak?

Mezoterapi ile zayıflama yöntemi, bölgesel zayıflama yöntemidir. Mezoterapi yöntemi ile problemli olan bölgelerinize, yağ parçalayıcı özelliği olan ilaçlar küçük bir iğne aracılığı ile enjekte edilir. Mezoterapi yöntemi ile vücudun sorunlu bölgesine enjekte edilen ilaçlar, direk o bölgedeki yağ hücrelerini parçalar ve kan dolaşımını hızlandırarak bu parçalanan yağ hücrelerinin dolaşıma katılara vücuttan atılmasını sağlar.

Mezoterapi ile zayıflama için kaç seans gerekir?

Mezoterapi ile zayıflama isterseniz, sizin vücudunuzda bulunan ve parçalanması gereken yağ oranlarına göre size özel mezoterapi seansları belirleniyor. Vücudunuzda bulunan yağ oranı, su oranı, kas oranı bir takım özel cihazlar ile ölçülüyor. Dışarıdan beden ölçüleriniz alınıyor. Elde edilen sonuçlara göre size uygulanacak mezoterapi yönteminin seansı ve uygulanacak ilaç oranı belirleniyor.
Zira mezoterapi ile zayıflama yönteminin seans sayısı, uygulanacak ilacın miktarı kişiden kişiye değişim göstermektedir. Bunun yanında ortalama bir seans sayılarına bakacak olursa, bölgesel yağlanmaların tedavisinde uygulanan tedavi sayısı 10 ila 15 seans sürmektedir. İlk 5-6 seans sonrası gözle görülür zayıflama elde edilmeye başlanır.

Mezoterapi ile zayıflama yöntemi kesin zayıflatır mı?

  

Hiçbir zayıflatma yöntemi yüzde yüz zayıflatmayı vaat edemez, ederse de mutlaka bundan kuşku duymalısınız. Mezoterapi ile zayıflama yönteminde yapılan seansların yanında uygulanması gereken diyet listeleri de verilirse ve kişi bu diyet listelerine sadık kalır, günde belli süre spor yaparsa mezoterapi yöntemiyle birlikte ciddi zayıflama sonuçlarına ulaşabilir.

Mezoterapi acı veren bir yöntem midir?

Mezoterapi ile zayıflama yönteminde vücuda verilen yağ yakıcı sıvılar, çok küçük bir iğne ile enjekte ediliyor. Bu iğnelerin ucu o kadar ufak ki, hissedeceğiniz sadece sinek ısırığı kadar bir acı.

Mezoterapi kimlere uygulanamaz?
Mezoterapi ile zayıflama yöntemi için bazı hastalıkları taşımıyor olmanız gerekir. Örneğin şeker hastalığı, diyabet hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı, enfeksiyon hastalığı olan kişiler için mezoterapi ile zayıflama yöntemi kullanılması çok uygun değildir.

Mezoterapi ile zayıflama yönteminde yaş sınır nedir?
Mezoterapi yönteminde belli bir yaş sınır olmamakla birlikte ergenlik dönemine girmiş 13 yaş üstü kişiler için uyguanabilmektedir.  Ayrıca bkz  Bölgesel İncelme için Mezoterapi

Zayıflamak istediğiniz zaman, türlü türlü diyet listeleri, türlü türlü egzersizler denersiniz. Ama ne yaparsanız yapın bir türlü iştahınız kapanmıyorsa, sürekli kendinizi aç hissediyorsanız, o süreci kilo vermiş olarak tamamlamanız imkânsızdır.

Hâlbuki zayıflamak istediğinizde sizi acıktırmayacak, iştahınızı bastıracak besinlere diyet listenizde yer vermiş olsanız hem daha hızlı kilo verirsiniz hem de stres altına girmeden açlık krizleri geçirmeden diyet sürecinizi tamamlar ve sorunsuz, sağlıklı bir zayıflamaya kavuşmuş olursunuz.

İştahınızı batıracak olan yiyeceklerden bazılarına değinmek gerekirse;

Krom:

Krom tam anlamıyla bir mineraldir. Krom içeren besinler tükettiğiniz zaman kesinlikle açlık hissi duymazsınız. Krom içeren besinler size tokluk hissi vererek az yemek yemenizi doğal olarak da zayıflamanızı sağlar. Krom içeren yiyecekler tok kalmanız ve zayıflamanızın yanı sıra insülün dengenizi ayarlayarak, kan şekerinizi de dengeler.

Krom içeren besinler: Ceviz, fındık bol tahıllı ekmek, et, yeşil fasulye, brokoli ve baharatlar. Baharatlardan da özellikle tarçın sizi tok tutmaya bire bir gelir. Bunun yanında ceviz ve fındık krom içermenize rağmen mümkün mertebe az tüketin, zira içerdiği yüksek oranda kalori ile zayıflamak yerine tam tersi kilo almanıza sebep olabilir. Örneğin fındığı gün içinde 2 kahve fincanından fazla tüketmemelisiniz. Cevizi de günde 5 adet den fazla yememelisiniz. www.kadinlarsitesi.com

  

Karbonhidratlar:

Şaşırdınız değil mi? evet haklısınız. Bize sürekli diyet yaparken karbonhidratlardan uzak durmamız gerektiği öğütlendi. Ancak karbonhidrat içeren besinlerin içinde sizi tok tutan miktarda vitaminler vardır. Burada dikkat etmeniz gereken tek konu; gün içinde alacağınız karbonhidratın miktarı. Örneğin günde 4 dilim tahıllı ekmek, günde iki öğün makarna veya bulgur pilavı sizi hem tok tutar hamda kilo almanızı sağlamayacak derecede miktarı yeterlidir. Birde karbonhidrat içeren besinlerin yanına, protein içeren besinleri koymazsanız hem tok olursunuz hamda kilo almazsınız.

Triptofan:

Triptofan tam bir aminoasittir. Triptofan, bedinizde mutluluk hormonunu salgılayarak, stressiz bir diyet dönemi geçirmenizi sağlar. Böylece hem tok hem de mutlu hissedeceğiniz bir diyet listesi hazırlayabilirsiniz. Triptofan içeren besinlere değinmek gerekirse; muz, yulaf, peynir, avokadoyu sayabiliriz. Sabah kahvaltılarınıza sütle birlikte yulafı koyduğunuzda ara öğünlere muzu koyduğunuzda, avakadoyu da salataların içine doğradığınızda oldukça besleyici, tok tutucucu ve kendinizi sinirli hissetmeden geçireceğiniz bir diyet dönemi yaşamış olursunuz.

Nedense, bazı bireyler turunçgillerden olan greyfrutu zayıflama ilacı niyetine kullanırlar. Bu bireyler sabahları aç karnına greyfrut suyu içtiklerinde zayıflayacaklarına inanırlar. Yani, nebeslenmenize, ne de fiziksel hareketlerinize dikkat edeceksiniz, rasgele yaşayacaksınız ama sabahları bir bardak greyfrut suyu içip zayıflayacaksınız. Böyle bir şey asla mümkün değildir. Beslenmenize ve fiziksel aktivitenize özen gösterseniz bile greyfrut suyu yağlarınızı eritemeyecek,zayıflamanıza yardımcı olamayacaktır. Nasıl olsun ki?..

Size somut bir örnek verelim. Greyfrut suyunu bir kalıp yağın üstüne dökün ve bir müddet bekleyin. Greyfrut suyunun yağı eritmediğini ve de yağa karışmadığını göreceksiniz. Bu nedenle greyfrut yiyerek veya sabah sabah aç karnına greyfrut suyu içerek vücuttaki fazla kilo atılmaz. Pazardan aldığınız bir adet greyfrutta ortalama yüz iki kalori vardır. Bir greyfrut ortalama iki yüz elli gram gelir. Siz bunca greyfrutu yiyeceksiniz karnınız doyacak, ayrıca yüz iki kalori de alacaksınız; ondan sonra zayıflamayı bekleyeceksiniz. Böyle bir şey olamaz.

Ancak, şimdiye kadar yazdıklarımız gözünüzü korkutmasın. Zannedilmesin ki greyfrut yenilmesine karşıyız. Bizim söylemek istediğimiz, yalnızca greyfrut yenmesinin veya suyunun içilmesinin zayıflamaya bir katkısı olmadığıdır. Yoksa greyfrut yenmesinde tabii ki yararlar vardır. İki yüz elli gram gelen bir greyfrutta tam tamına doksan beş miligram C vitaminivardır. Metabolizmamızın günlük elli-altmış miligram C vitaminine ihtiyacı olduğunu düşünürsek, greyfruttan alınacak doksan beş miligram C vitamini hiç de fena sayılmaz. Ancak, burada şunu da belirtmek gereklidir. Doksan beş miligram C vitamini içeren greyfrut tüketildiğinde, malesef greyfruttaki tüm C vitamininden tam olarak faydalanamıyoruz. Çünkü, doğrarken olan kayıplar, doğranmış olarak bekletilirken olan kayıplar ve metabolizmamızda barsak lümenlerinden emilirken uğradığı kayıplar sonucu, biz bu doksan beş miligramlık C vitamininin, aşağı yukarı yüzde ellisini göz göre göre kaybetmiş oluyoruz. Kayıplardan sonra, arta kalan C vitamini miktarı kırk beş-elli miligramdır ki, bu da metabolizmanın tüm C vitamini ihtiyacını karşılamaya yetmez. Siz de bir buçuk adet greyfrut tüketirsiniz, böylece günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Gerçi, yiyeceğiniz diğer besinlerle de alacağınız C vitaminini göz ardı etmemek gerekir.

Dipnot olarak belirtelim, C vitamini depo edilen bir vitamin değildir. Bu nedenle fazla alınan miktar idrar yolu ile atılmaktadır. Gayet tabii ki greyfrutta sadece C vitamini yoktur. Bunun yanı sıra birçok vitamin ve mineral de mevcuttur. Gene iki yüz elli gramlık bir adet greyfrutu ele alıp, içeriğine bir göz atalım. Hemen her meyvede olduğu gibi greyfrutta da potasyum yüksek düzeydedir. İçeriğinde üç yüz kırk miligram potasyum bulunur. Bir bireyin günlük ortalama iki bin-dört bin miligram arası potasyuma ihtiyacı vardır. Çünkü, potasyum birçok bedensel işlevde önemli rol oynamaktadır. Metabolizmanın her hücresinde potasyum bulunur. Potasyum özellikle kalbin, kasların ve sinir sisteminin çalışması için önemlidir. Ayrıca, kandaki normal şeker düzeyinin korunmasında da rol oynamaktadır. Gerçi, bir adet greyfrut tükettiğinizde tüm potasyum ihtiyacınızı karşılayamazsınız ama birkaç tane daha greyfrut veya herhangi başka bir meyve daha yerseniz, günlük potasyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hemen belirtelim, potasyum meyve dışında birçok besinde de mevcuttur. Ayrıca, greyfruttamagnezyum ve kalsiyum da bulunmaktadır. Fakat bunlar günlük ihtiyacı karşılamaya yaklaşacak düzeylerde değillerdir. Turunçgillerden söz açılmışken isterseniz greyfrutu bir de portakal ile karşılaştıralım. Portakal cinsleri içerisinde hemen hemen en irisi ve ince kabuklusu Washington portakaldır. Yani, greyfrutun özelliklerine en yakın olan portakal cinsi budur. Böylece, iki yüz elli gramlık eşit ağırlıktaki portakal ve greyfrutu kıyaslıyabiliriz.

  

Yukarda bahsettiğimiz gibi greyfrutta yüz iki kalori mevcuttu, buna karşılık aynı gramajdaki portakalda yüz yirmi iki kalori vardır. Bunun yanı sıra greyfrutta doksan beş miligram C vitamini varken, portakalda yüz yirmi beş miligram C vitamini bulunmaktadır. Gene aynı şekilde potasyumu karşılaştıracak olursak, greyfrutta üç yüz kırk miligram potasyum vardı, portakalda beş yüz miligram potasyum mevcuttur. Greyfrut ve portakalda magnezyum içerikleri hemen hemen aynıyken, kalsiyum içerikleri farklıdır. Bu fark portakal lehindedir. Greyfrutta kırk miligram kalsiyum mevcutken, portakalda kalsiyum miktarı yüz iki miligramdır. Şöyle bir bakıldığında portakalın, greyfruttan daha kıymetli bir meyve olduğunu anlamak mümkündür. Ancak, kalori değeri bakımından greyfrut, portakaldan daha düşük değerlerdedir. Zayıflama diyetinde olan bireylerin portakal yerine greyfrutu tercih etmeleri mümkündür. Ancak, bu kalori farklılığı çok fazla olmadığından ille de greyfrutu tercih etmelisiniz dememiz yanlış olur.

Ümit ederiz ki, greyfrutseverleri üzmeden, yeteri kadar aydınlatabilmişizdir. Birey ya da topluluk için sağlıklı olan bir beslenme tarzı, bir başkası için sağlıklı olmayabilir.

Bireylerin vücut kimyası birbirinden farklıdır. Örneğin, çok fazla tuz yemek herkeste yüksek tansiyona yol açmaz. Kimi bireyler çok fazla sigara içmelerine karşın sağlıklı yaşar ve sigarayla ilgisi olmayan bir hastalıktan ölebilirler.

Böbrek taşı oluşturmaya eğilimli bireylerin çok şeker yememesi, beslenme yolu ile bol miktarda lif ve magnezyum alması gerekir. Bunlara dikkat etmezlerse böbrekleri büyük olasılıkla taş yapar. Oysa başkaları buna dikkat etmeseler bile böbrek taşı oluşturmazlar.

Kilo vermek için yoğun ve ağır diyetler uyguluyorsunuz, son derece programlı, düzenli, bilinçli tamamen zayıflamaya yönelik sporlar yapıyorsunuz ve sonuçta istediğiniz ideal kilonuza ulaşıyorsunuz. İşte asıl sorun burada başlıyor yani verilen kiloları geri almamak ve formunuzu korumak. Bu makalemizde iştahımızın kontrolü, zayıflama ilaçları, tatlı tüketiminin kilomuza etkisi gibi verilen kiloları geri almamak ve zayıflamakla yakın ilgisi bulunan bu konulara değineceğiz.

İştah neden tamamen kapanır veya bir türlü kapanma?

Aslında iştah kontrolünün, kontrolden çıkması birden bire olan bir durum değil. Çoğumuz çocukluğumuzda onu da ye bunu ye ısrarları ile zayıf çocuk hasta çocuktur gibi yanlış kanı ile sürekli yemek yemeye alıştırılmış olarak büyümüşüzdür. Bu durum biz büyüdükçe sorun olarak bizle birlikte büyümeye devam eder. Zira bünye belli bir noktada bizim onu yönetmemizi artık müsaade etmez ve kapanmak bilmeyen bir iştahla savaşmaya başlarız.

Bunun yanında psikolojik etkenlerde eklenir ve olay tamamen çığırından çıkar. Örneğin bazı insanlar strese girdiklerinde, depresyondönemine girdiklerinde hızla kilo almaya başlarlar. Çünkü artık kapanmayan bir iştahları vardır ve ne yedikleri ne kadar miktarda yediklerini ölçemez, takip edemez haldedirler.

Bazı insanlarda tam tersi bir durum yaşayarak depresyona girdiklerinde iştahları tamamen kapanır ve en son ne zaman yemek yediklerini bile hatırlayamaz ve muhtemelen tansiyon ya da kan şekerleri düşer ve baygınlık hali geçirdiklerinde aç olduklarını hatırlarlar.

Mevcut ideal kilomuzu korumak için neler yapabiliriz?

Aslında ideal kilomuzu korumak kilo vermekten daha zor bir süreçtir. Çünkü uzun vadeli bir süreçtir.
Bu sebeple kendimizi şu kadar hafta diyetteyim der gibi şu kadar hafta ideal kilomu muhafaza etmek için bunlar bunları tüketmem lazım diye bir yemek listesi hazırlarsanız emin olun en kısa sürede o listeyi çöpe atar ve eski kilonuza geri dönmek üzere hızla yola çıkarsınız.

Verilen kiloları geri almamak için en kesin yol, her gün ama her gün yiyebileceğiniz ancak az yiyebileceğiniz, sürekliliğini sağlayabilecek derece zor olmayan bir yemek alışkanlığı edinmenizdir. Yani kilonuzu muhafaza etmek için yapacağınız yemek listeleriniz bir ömür boyu sizin yaşam tarzınız olabilecek yemekler olmalıdır. Yoksa kısa vadeli kilo kontrolü sağlayacak yemek listeleri, sizi hızla eski kilonuza döndürebilecek bir yola sokar. www.kadinlarsitesi.com

  

Sadece salata ile beslenmek tok tutar mı?

Hayır. Karbonhidrat almadığınız hiçbir besin sizi tok tutmayacaktır. Ancak fazla karbonhidrat da sizi hızla kilo alma yoluna sürükleyecektir. Bu sebeple çok az miktarlarda her öğün karbonhidrat içeren besinler tüketerek tok kalmayı sağlayabilirisiniz.
Bunun yanında sade salata yerine salataya protein içeren besinler eklerseniz tok kalmanız daha da kolaylaşır. Örneğin salatanızın üzerine serpeceğiniz bir miktar peynir gibi.

Zayıflama ilacı kullanarak kilo verebilir mi?

Doktor tavsiyesi ve doktor kontrolü dışında kullanılan obezite ilaçlarından başka hiçbir zayıflamahapını kendi başınıza, hiçbir tetkiklerinizi yaptırmadan asla kullanmayın. Zira bazı zayıflama ilaçları kalp, tansiyon, şeker hastalarını ölüme kadar götürebilmektedir. Ayrıca zayıflama hapları ile zayıflayan birçok kişinin zayıflama hapı bitiminde sonra verdikleri kiloların daha fazlasını hızla aldıkları da bilinen bir gerçektir.

Yemekten önce tatlı veya meyve yemek zayıflatır mı?

Yemek öncesi yenilen tatlılar sanılanın aksine asla tok tutucu ve iştah kapatıcı özelliğe sahip değildir. Sadece kendinizi daha enerji dolu hissetmenizi sağlar ve yemek sonrasında tatlı yenildiği zaman hissedilen hazımsızlık hissini yaşamazsınız. Bunun dışında yemek öncesinde tatlı yiyerek iştahın kapanması ve zayıflanması gibi bir şey söz konusu değildir.

Lif İle Kesin Ve Kalıcı Zayıflama

Kendinizi tok hissederek koca bir gün geçirmek, doğal olarak da az yemek, az yemek yiyerek kilo almamak ve bütün bunlar için cümle başındaki kendinizi tok hissetmek artık çok olay.

Lif içeren besinler diye bir cümle mutlaka kulağınıza daha önceden çalınmıştır. Lifli besinlerin kalıcı zayıflama üzerinde etkin bir rolü var. Zira lifli besinler kişiyi çok az yemesine rağmen tok tutucu özelliği, abur cubur atıştırarak veya doymak bilmeyen bir mide ile baş etmeye çalışma zorluluklarından kurtarır.

Aç kalmadan zayıflamak istiyorsanız lif içeren besinleri yemek listenizde kesinlikle baş sıralara koymalısınız. Zira ağır diyet listelerine sadık kalamayan, açlığa dayanamayan bir yapınız var ise lifli besinler tüketerek zayıflama yöntemi tam size göre.

Zayıflamak ile kalıcı zayıflamak arasındaki ince çizgiyi mutlaka belirlemeniz gerekiyor. Zira 70 kilo olan bir insanın, ayda 10 kilo vererek sonraki iki ayda 60 kilodan 80 kiloya çıkması çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu yüzden geçici ve hızlı kilo vermek yerine olması gereken hızda ve kalıcı kilo verme yöntemlerini denemelisiniz.

Bunların başında da lifli gıdalarla beslenmek ve spor yapmak geliyor.

  

Kalıcı zayıflamada etkin rolü olan Lifli gıdalara değinelim. Lifli gıdalar 2 ana bölüme ayrılıyor, çözülebilen lifler ve çözülemeyen lifler olarak.

Lif aslında kısa anlatımıyla yediğimiz besinlerin hazmedilmemiş yönü diye düşünebiliriz. Lifliler genelde meyvelerde, sebzelerde, baklagillerde, tahıllarda bulunur. Son yıllarda lifli yoğurtlar, lifli sütler üretilemeye de başlanmıştır. Lifli besinler tükettiğiniz anda müthiş bir tokluk hissi ile karşılaşırsınız. Bunun nedeni aslında lifli besinlerin midenize indikte sonra boşluğa yerleşip, yeni bir besin gelene kadar kımıldamadan durması doğal olarak da sizin kendinizi tok hissetmenizi sağlamasıdır.

Çözülebilen besinler gıdaların içerinde saklı olan liflerdir ve gıdaları pişirme esnasında yumuşamasını sağlayan ve kıvamını veren de çözülebilen liflerdir. Genelde elma ve pirinçte bulunur. www.kadinlarsitesi.com

Çözülemeyen lifler ise genelde meyve ve sebzelerin sert kısımlarında, kabuk kısımlarında bulur. Çözülemeyen lifler mideye ulaşır ve buradaki sıvıları emmeye başlar ve şişer. Çözülemeyen liflerin şişmesi ile vücuttan atılması gereken ancak bekleyen atık maddeler sıkışır ve hızla bağırsak yoluyla atılır. Böylece çözülemeyen lifler sayesinde hiçbir zaman kabızlık sorunu yaşamazsınız.

Lifli gıdalarla beslenmenin en kolay yolları:

• öğünlerinize salata ekleyin
• kepekli pirinç tüketin.
• çorbaların içine nohut ya da fasulye ekleyin
Fazla Kilonun Zararları    06.08.2012

Aşırı Kilonun Getirdikleri

DİYABET: Bu hastalığa yakalanmış bireyinin % 20′sinden fazlası, aşırı kilolarının etkisiyle diyabete yakalandığının bilincinde değildir. Düzensiz ve aşırı yeme sonucunda oluşan ensülin seviyesindeki anormallikler, bu durumun arkasındaki baş faktördür. Diyabet, dünyada en sık görülen ölüm sebeplerinden 1′idir.

SAFRAKESESİ TAŞI: Aşırı kilolu orta yaşlı kadınlar, bu sorunla özellikle karşılaşırlar. Taş oluşturmuş safrakesesi, patlamadan alınmalıdır. Çünkü taşlar, safrakesesi kanalını tıkayabilir ve safrakesesinin patlamasına ve bu yolla ölüme neden olabilir.

EKLEM İLTİHABI: Fazla kilonun eklemlere aşırı yüklenmesi, eklem iltihabının baş sebebidir. İltihabın neden olduğu ağrılar yavaş arttığından, kişi diyet tedavisini geciktirebilir. Sonuçta kaçınılmaz olan, ameliyat yoluyla ekleme müdahale edilir.

KARACİĞERDE YAĞLANMA: Karaciğere yağ dokusu karışması, aşırı yağ depolanmasıyla oluşur. Yağ depolanması sonucunda karaciğer büyür, soluklaşır ve düzleşir. Hücreler yağ dokusuyla bozulur ve normal karaciğer yapısı ancak mikroskopla ayırt edilebilir hale gelir.

KALP KRİZİ: Aşırı kilo, kalp krizi için ciddi bir risk faktörüdür. Kriz ölüme neden olmuşsa, otopsi sonucunda kalp kaslarının zarar görmüş kısımlarının kansız ve renksiz olduğu görülür. Kalp krizi geçirenlerin dörtte biri, hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybetmektedir.

FELÇ: Beyindeki kanama veya tıkanma sonucu oluşur. Aşırı şişmanlık, bu vakalarda artış sebebidir. Damarlardaki tıkanma felce neden olduğu gibi hipertansiyon ve pıhtılaşma da yaratabilir. Bu vakalar önde gelen ani ölüm sebepleridir.

YÜKSEK TANSİYON VE BÖBREK: Aşırı şişmanlık ve diyabetle görülen yüksek kan basıncı, çok ciddi böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir. Böbrek, yaralı ve buruşuk bir görünüm alır. İlk aşamada böbrekteki anormallikler az belirti gösterse de, hastalık ilerledikçe böbreğin çalışması durur ve bu durum, kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

DAMAR TIKANIKLIĞI: Aşırı şişmanlık (obesite), damar sertliğine ve damar duvarlarının yavaş yavaş kolesterolle kaplanıp elastikiyetini kaybetmesine ve kan dolaşımı düzeninde aksaklıklara yol açar. Damarlardaki sertleşme, damar duvarlarında dağılmış sarı tabakalarla belli olur. Rahatsızlık çocukluktan başlar, kalp krizi ve felce sebep olur.

  

Damar Nasıl Tıkanır?

1. Damar temiz. Sertleşmeye maruz kalmamış ve sağlıklı.
2. Yığılma başlıyor. Yağ yığılması, damar tıkanıklığının başlangıcıdır. Tıkanma arttıkça, kalp, dolaşım sistemine kan pompalamak için daha sıkı çalışır.
3. Azalmış kan akımı. Yağ yığılması arttıkça, bir tür plaka oluşur ve damar tıkanır. Biriken plaka, damarı da rahatsız ederek kalsiyumun da birikime katılmasına neden olur.
4. Yüksek risk. Damar içinde, kanın geçmesi için çok küçük bir açıklık kalmıştır. Bu da kalbe ağır yük getirir. Kan pıhtılaşması oluşup damarı tamamen tıkayabilir.
5. Hasar oluşumu. Damar, plaka ve pıhtılarla tamamen tıkanmıştır. Bu boyutta bir tıkanma, kalp krizine neden olduğu gibi, ölüme yol açabilecek başka sorunlar da yaratabilir.

KEMİĞİN KIRILMASI: İskeletin tüm kemikleri ileri yaşlarda doku kaybına uğrasa da, omurga, kaburga ve kalça kemikleri en fazla hasara maruz kalanlardır.
KEMİĞİN ÖLÜMÜ: Bir yetişkin iskeleti, iki tür kemikleri oluşur. Kortikal iç kemik (kemik iliği) ile porus (sünger yapı) ve trabeküller (osteoporoz).

Ortalama 40 yaşından sonra, kemik erimesi artabilir 80 yaşındaki birinin iskeletinin ağırlığı, 30 yaşındaki birininkine oranla % 50 azalmış olabilir.

Osteoporoz, kemiğin biçimsel zayıflığı ve kemik yoğunluğundaki azalmayla görülür ve ileri yaşlarda kalça kemiği kırılmasına yol açabilecek, çok ciddiye alınması gereken bir sorundur.

Menopozdan sonra egzersiz, yeterli kalsiyum ve hormon desteği, kemikleri olumlu yönde etkiler. Aşırı zayıflık, aşırı şişmanlık; kafein, sigara ve alkol kullanımı, kemiğin yapısına zarar verir ve osteoporoz riskini artırır.

-Sonraki yaşlarda osteoporoz olasılığını azaltmak için çocuk yaştan itibaren kalsiyum alımına dikkat edilmelidir.
-Başaracağım diye yaklaşın ki, Başarılı diyet uygulayabilesiniz.
-Başarılı uygulama, olumlu davranışlar kazandırsın.
-Olumlu davranışlar, olumlu alışkanlıklara dönüşsün.

Olumlu alışkanlıklar sonucu, kilonuz ve sağlığınız hep mükemmel olsun. Nasıl zayıflayacağınızı görmek için zayıflama kategorimize bakın.

Siz değerli ziyaretçilerimiz için aşağıda tablolar halinde kalori listesini çıkardık. Bu kalori listesi beslenmenizde eminiz ki işe yarayacaktır.

Sözünü ettiğimiz bu tablolarda hangi besinde ne kadar kalori olduğunu besinin önünde görebileceksiniz.

Kalori Cetveli

kalori-cetceli

BİR KÖFTE (70 KALORİ) KADAR ET YERİNE

YENEBİLECEK YİYECEKLER

ORTALAMA ÖLÇÜ

MİKTAR

KÖFTE1 ADET

30 GR

PİRZOLA1 ADET

30 GR

KIYMA1 KÖFTE KADAR

30 GR

KUŞBAŞI3-4 PPARÇA

30 GR

BİFTEK1 ORTA BÜYÜKLÜKTE

30 GR

BALIKLAR

30 GR

KÜMES HAYVANLARI

30 GR

KARACİĞER

30 GR

BEYİN½ KOYUN PEYNİRİ

50 GR

SOSİS1 ADET

30 GR

SALAM1 DİLİM 30 GR

30 GR

BEYAZ PEYNİR1 KİBRİT KUTUSU

30 GR

KAŞAR PEYNİRİ

30 GR

YUMURTA1 ADET

50 GR

MİDYE5 ADET

60 GR

YAĞSIZ SUCUK4 HALKA

30 GR

 


 

ORTALAMA ÖLÇÜ

MİKTAR

DOMATES1 KÜÇÜK BOY (ÇİĞ)

100 GR

DOMATES SUYU½ SU BARDAĞI

100 GR

ÇARLİSTON BİBER4 ORTA BOY

100 GR

YEŞİL SİVRİ BİBER10 ORTA BOY

100 GR

YEŞİL DOLMA BİBER2 ORTA BOY

100 GR

KIVIRCIK SALATA15 YAPRAK

100 GR

MARUL5-6 YAPRAK

100 GR

SALATALIK1 KÜÇÜK BOY

100 GR

KIRMIZI TURP5 ORTA BOY

100 GR

MAYDANOZ1 ORTA DEMET

75 GR

YEŞİL SOĞAN3-4 ORTA BOY

75 GR

KURU SOĞAN1 ORTA BOY

75 GR

KEREVİZ1 KÜÇÜK BOY

100 GR

KIRMIZI LAHANA1/8 ORTA BOY

100 GR

LAHANA4 YEMEK KARIŞI

100 GR

KARNIBAHAR4 YEMEK KARIŞI

100 GR

TAZE KABAK4 YEMEK KARIŞI

150 GR

PATLICAN4 YEMEK KARIŞI

125 GR

ISPANAK4 YEMEK KARIŞI

150 GR

PAZI4 YEMEK KARIŞI

150 GR

EBEGÜVECİ4 YEMEK KARIŞI

150 GR

BAMYA4 YEMEK KARIŞI

75 GR

TAZE FASULYE4 YEMEK KARIŞI

150 GR

SEMİZOTU4 YEMEK KARIŞI

150 GR

BEZELYE4 YEMEK KARIŞI

100 GR

PIRASA4 YEMEK KARIŞI

150 GR

BAKLA4 YEMEK KARIŞI

100 GR

ENGİNAR4 YEMEK KARIŞI

100 GR

BAL KABAĞI4 YEMEK KARIŞI

100 GR

 

 

NOT: KOYU RENKLİ OLANLARIN KALORİSİ 0′DIR.

MEYVELER (100 KALORİ

 

ORTALAMA ÖLÇÜ

MİKTAR

ELMA1 KÜÇÜK BOY

100 GR

KAYISI3 ADET

100 GR

MUZ1 KÜÇÜK VEYA YARIM BÜYÜK

100 GR

TAZE İNCİR1 ADET

80 GR

KİRAZ12 ADET

75 GR

VİŞNE14 ADET

125 GR

GREYFURTYARIM

100 GR

TURUNÇ1 ORTA BOY

100 GR

PORTAKAL1 ORTA BOY

100 GR

LİMON1 ORTA BOY

80 GR

MANDALİNA1 ORTA BOY

80 GR

ÜZÜM15 İRİ TANE

125 GR

YENİ DÜNYA6 ADET

100 GR

ERİK5 ADET

175 GR

ÇİLEK12 ADET

100 GR

ŞEFTALİ1 ORTA BOY

100 GR

ARMUT1 ORTA BOY

80 GR

AYVA¼ ORTA BOY

80 GR

NAR½ KÜÇÜK BOY

80 GR

KAVUN1/8 ORTA BOY

200 GR

KARPUZ1/8 ORTA BOY

200 GR

KURU İNCİR1 ADET

20 GR

KURU KAYISI4 ADET

20 GR

KURU ERİK5 ADET

20 GR

KURU ÜZÜM1 YEMEK KAŞIĞI DOLUSU

20 GR

HURMA5 ADET

100 GR

PORTAKAL SUYU1 ÇAY BARDAĞI

100 GR

GREYFURT SUYU1 ÇAY BARDAĞI

100 GR

ELMA SUYU1/3 SU BARDAĞI

80 GR

ÜZÜM SUYU¼ SU BARDAĞI

60 GR

VİŞNE SUYU1/3 SU BARDAĞI

80 GR

NAR SUYU1/3 SU BARDAĞI

80 GR

BİR İNCE DİLİM EKMEK (70 KALORİ) YERİNE GEÇENLER

ORTALAMA ÖLÇÜ

MİKTAR

EKMEK (BUĞDAY, ÇAVDAR, MISIR)1 İNCE DİLİM

25 GR

TUZLU BİSKÜVİ2 ADET

25 GR

BUĞDAY UNU(ÇORBADA) 1 PORSİYON

 

MERCİMEK UNU(ÇORBADA) 1 PORSİYON

 

BEZELYE UNU(ÇORBADA) 1 PORSİYON

1 ORTA BOY KEPÇE

TARHANA(ÇORBADA) 1 PORSİYON

1 ORTA BOY KEPÇE

ŞEHRİYE(ÇORBADA) 1 PORSİYON

1 ORTA BOY KEPÇE

MERCİMEK(ÇORBADA) 1 PORSİYON

1 ORTA BOY KEPÇE

PİRİNÇ (PİLAV OLARAK)2 YEMEK KAŞIĞI

 

BULGUR (PİLAV OLARAK)3 YEMEK KAŞIĞI

 

KUSKUS2 YEMEK KAŞIĞI

 

MAKARNA2 YEMEK KAŞIĞI

 

ERİŞTE2 YEMEK KAŞIĞI

 

KURU FASULYE4 YEMEK KAŞIĞI

 

NOHUT4 YEMEK KAŞIĞI

 

KURU BARBUNYA4 YEMEK KAŞIĞI

 

İÇ BAKLA4 YEMEK KAŞIĞI

 

YUFKA BÖREĞİ2 KİBRİT KUTUSU KADAR

 

PATATES1 KÜÇÜK BOY

 

KESTANE2 ORTA BOY

 

PATLAMIŞ MISIR1 SU BARDAĞI DOLUSU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOT: İÇİNDEKİ KIYMA VEYA PEYNİR BİR ET DEĞİŞİMİ OLARAK HESAPLANIR.

*ÖZELLİKLE KAÇINMANIZ GEREKEN YİYECEKLER:

- Şeker ve şekerli tatlılar, bal, reçel, pekmez, marmelât, şurup

- Hamur işleri, börek, çörek, pasta, kek, kurabiye, çikolata

- Alkollü içecekler ve meşrubat

- Yağda kızartılmış, kavrulmuş ve sos ilave edilmiş yiyecekler

- Kuru yemişler

- Sucuk, pastırma

- Bütün yağlı yiyecekler (Yağlı etler, kaymak, krema v.s.)

- İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar.

 • Uyguladığınız diyet programından, tam bir başarı elde etmek için yukarıda sıralanan noktaları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
 • Hazırlanan diyet size özeldir.
 • Planlanan yiyecekleri belirtilen miktarlar da ve şekilde yemeniz gerekir.
 • Günde 1,5-2 litre kadar su içmeye çalışmalısınız.
 • Hazır satılan gıdaları diyetisyeninize danışmanda yemeyiniz.

Uzmanlar, günlük yaşamda edinilebilecek küçük ama yararlı alışkanlıklarla fazla kalorilerden kurtulmanın mümkün olabileceğini belirtiyor. Uzmanlara göre formda kalabilmek için bol su içmeli, müzik dinlemeli, aktif olmalı ve masaj yapmalı…

Günlük yaşamda edineceğiniz küçük alışkanlıklarla, formunuzu ve sağlığınızı korumanız mümkün. Bunun için hareketli bir yaşam ve dengeli beslenme şart.

Bir an önce forma girmek istiyorsanız, aşağıdaki küçük önerileri dikkatlice okuyun. Çünkü bu öneriler sayesinde yaptığınız aktivite ne olursa olsun daha hızlı yağ yakabilir, istediğiniz gibi formda bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Canlanın

Günlük işlerinizi yaparken hareketli olun ve gideceğiniz yerlere mümkün olduğu kadar yürüyerek gidin. Örneğin kuru temizlemeciye giderken canlı ve hızlı bir tempoyla 30 dakika yürüdüğünüz zaman yaklaşık 120 kalori yakabilirsiniz. Bu, araba kullanmakla yakacağınız kalori miktarının tam iki katına eşittir. Çok yağ yaktıran kaslarınızı çalıştırın. Ne kadar çok kasınız çalışırsa, yaktığınız kalori miktarı o kadar çok demektir, sadece oturuyor olsanız bile. Eğer amacınız yağlarınızdan kurtulmaksa, en çok yağ yakmanızı sağlayacak kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor ki; bunlar baldır, kalça ve göğüs kaslarınızdır.

Sık sık hareket edin

Yapılan araştırmalar kendiliğinden gerçekleşen fiziksel aktivitelerin de kalori harcamanızı sağladığını gösteriyor. Örneğin ayak uçlarını yere vurmak ve elleri hareket ettirmek, günde ekstradan 800 kalori yakmanızı sağlıyor.

Aktif olun

Pasif misyoner pozisyonundan vazgeçin. Şehvetli bir sevişme, dakikada 4.5 kalori yakmanıza yol açar.

Gücünüzü artırın

Aerobikte daha fazla kalori yakmak için ya yaptığınız egzersizin şiddetini ya da hızınızı artırın. Örneğin koşu bandında çalışıyorsanız, yokuş çıkmak 50 kalori daha fazla yakmanızı sağlar.

Müzik dinleyin

Müzik dinlemek, spor yaparken çok motive edici bir etkendir. Yapılan araştırmalar, müzikle egzersiz yapanların yüzde 25 daha uzun süre spor yaptıklarını gösteriyor. Bu da doğal olarak daha çok kalori yakmanız anlamına geliyor.

Isının ve gevşeyin

En istekli insanlar bile iş, egzersiz öncesi ve sonrası yapılan 5-10 dakikalık ısınma ve gevşeme hareketleri sırasında da kalori yakabilir. Örneğin yüzmeyle uğraşan biri, bu sırada fazladan 90 kalori yakabilir.

Çok yiyin

Kalorilere, onları yıkmak için ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Eğer uzun süre yemek yemezseniz, vücudunuz açlık alarmı verir ve metabolizmanız daha az kalori harcamak için yavaşlar. Bu yüzden öğün aralarında bir şeyler atıştırmaktan çekinmeyin. Yalnız bu yediklerinizin, salatalık, yoğurt gibi kalorisi düşük besinler olmasına dikkat edin.

Masaj yapın

1 saat süren uzun ve keyifli bir masaj yaparak, 230 kalori yakabilirsiniz. Üstelik masaj sonrası geçireceğiniz tutkulu bir saat sırasında da 270 kalori yakabilirsiniz. Böylece hem eğlenceli birkaç saat geçirmiş hem de tam 500 kaloriden kurtulmuş olursunuz.

Susuz kalmayın

Su ihtiyacını karşılamak, daha uzun süre egzersiz yapmanızı, dolayısıyla kalori yakmanızı sağlar. Egzersiz sırasında vücut ağırlığınızın yüzde 1′i oranında su kaybederseniz, daha çabuk yorulup, pes edersiniz.

Tam kırk yaşında olan Jennifer Lopez, güzelliği ve çekiciliği ile genç kızlara adeta meydan okuyor. Geçen sene doğum yapan seksi sanatçı, 1.5 senede tam 25 kilo verdi. Kadinlarsitesi.com diyet ekibi olarak Lopez’in bu çok konuşulan diyetini araştırdık ve işte o meşhur diyet:

Şu andaki fiziki görünümünü çok beğendiğini belirten Jennifer Lopez, güzellik sırlarını In Touch’e anlattı. Bilindiği gibi lopez1.5 yıl önce ikiz bebek dünyaya getiren Lopez, doğumundan bugüne dek geçen 1.5 yılda çok zorlu bir süreç geçirdiğini söyledi: “Sağlıklı beslenme ve disiplinli bir spor programıyla isteyen bütün kadınlar ideal kilosuna ulaşabilir” dedi. Yeni filminin çekimleri için günde on sekiz saatini film setinde geçiren yıldız şarkıcı Lopez, “Disiplinimden asla taviz vermiyorum” şeklinde konuştu.

jennifer_lopezJennifer Lopez’in Haftalık Spor Programı:

Bir haftada ortalama 4 gün, 1 saat spor yapan ünlü şarkıcı, yaklaşık on dakika ısınma hareketleri yaptıktan sonra kol kasları için ağırlık kaldırma ve mekik çekiyor. Lopez, ip atlayarak kol, sırt ve bacaklarını güçlendirirerek güzel bir görünüm kazandırıyor. Lopez, ip hareketlerinde ipe tutunarak kendisini yukarıya çekiyor. Bu saydığımız sporlara ek olarak eliptik kondisyon bisikleti de kullanmayı ihmal etmiyor.

Jennifer Lopez Nasıl Besleniyor?

* Jennifer Lopez her gün 1400 kalorilik özel bir beslenme programı uyguluyor.

  

Kahvaltı
Tam tahıllı undan yapılmış pancake, yanında çilek ya da dilediğiniz kadar mevsim meyvesi.

Öğlen
Rezeneyle tatlandırılmış ızgara balık ve bunun yanında haşlanmış sebze.

Akşam
Tatlı patatesle servis edilen ızgara yağsız bonfile, yanında mantar ile.

Ara öğün
Diyet için hazırlanan tahıllı bar’lar.

Sağlıklı ve güzel günler diliyoruz.
Kilo Almanın Nedenleri    09.05.2012

Kendinizle ve yaşamla ilgili düşünceleriniz kilo artışında önemli rol oynar. İnsanların, mutlu olduklarında aşırı yemeyi bıraktıklarını ve bedenlerinin dengelendiğini söylemeleri ol­dukça sık görülen bir durumdur. Kimileri de, mutsuz olduklarında kilo aldıklarını söyler. Ancak bu iki örnek de olayı fazla basitleş­tirmek olur. Kilo almaya neden olan çeşitli etmenler vardır. Duygu ve düşüncelerinizle olayların günlüğünü tutmanız, bunlardan hangilerinin size uyduğunu anlamanıza yardım eder.

Düzensiz beslenme İyi beslenme denge ve çeşitlilik demektir. Özellikle yüksek mik­tarda yağ ve şeker içeren kimi yiyecekleri han­gi aralıklarla aldığınızı fark etmeyebilirsiniz. İki hafta boyunca ağzınıza koyduğunuz her şeyi günlüğünüze yazın ve ardından notlarınızı dikkatle inceleyin. Kaç gün pizza, hamburger ya da ayaküstü atıştırılan diğer yiyecekler yemişsiniz? Kaç gün süt içmemiş, meyve ya da sebze yememişsiniz? Kaç gün kepekli tahıl ya da ekmek yememişsiniz?

Yetersiz egzersiz Birçok insan, başkala­rından daha çok yemediği halde, daha kolay kilo aldığını düşünür. Belki de bedeniniz ye­terince enerji harcamıyordur. Otuzlu yaşların ortasından sonra kadınlar, her yıl kaslarının 225 gramını kaybedebilir ve genellikle kasın yerini yağ alır. “Yağsız kütle” diye bilinen şey dinlenme anındaki metabolizma hızınızı (resting metabolic rate-RMR) belirler ve RMR, gün­lük kalorinizin %75′ini dönüştürüp bedeninizin kullanımına hazırlama görevini yerine getirir. RMR’nizin büyüklüğü, bedeninizin gelişmişliği ve kaslarınızın gücüyle doğru orantılıdır. Bunu geliştirmenin en etkili yolu egzersiz yapmak­tır.

Sıkıntı ve bunalım Besin günlüğünüze ne yediğinizi, ne zaman yediğinizi ve kendi­nizi ne kadar aç hissettiğinizi yazın. Neden yediğinizi de yazmayı unutmayın (örneğin, teklif edildiği, yemek zamanı olduğu, yapmayı istemediğiniz başka bir işi geçiştirdiğiniz için ya da üzgün olduğunuzdan). Rahatlamak için yemek, kısa vadede çözüm olabilir; ancak, bunalımdaysanız ya da durumunuzdan hoşnut değilseniz, yemek sorunlarınızı ağırlaştırır. Doktorunuzdan yardım istemelisiniz.

Zayıf imaj Neden olursa olsun özgüveniniz tam değilse, bilinç altınızdan bedeninizin saygıyı hak etmediğini, kimsenin bir değeri­niz olduğunu düşünmediğini ve şişman ve itici görünmeyi hak ettiğinizi düşünebilir, ardın­dan buna kendinizi inandırırsınız. Kilo almanı­za izin verirseniz, kendinizi iyi hissetmeniz zorlaşır ve yediğinizi denetleyemediğiniz için kendinizden nefret edersiniz.

  

Kötü yeme alışkanlıkları Nasıl ve ne zaman yediğiniz de (özellikle belirli saatlerde yemiyorsanız) sorununuzun bir parçasını oluşturabilir. Arkadaşlarınızla birlikteyken yemeniz gerekenden daha fazlasını yiyip iç­meniz yönünde bir baskı hissediyor musunuz? Yemek için zamanınız olmadığında elinizin bir çikolata ya da hazır yiyeceğe uzandığı olu­yor mu? Yapacak bir şeyiniz olmadığında ya da stresli olduğunuzda yer misiniz? Çocuğunu­zun tabağında kalanları bitiriyor musunuz? Besin günlüğünüz bütün bunları tanımlamanı­za yardım edecektir.

Genetik bağlar Anne-babanız kiloluysa, bu eğilimi miras almış olabilirsiniz (ancak bu, en az görülen nedendir). Kötü beslenme alışkanlıklarım.başkasından mı aldığınızı, yok­sa yağ depolamaya çok mu uygun olduğunu­zu ayırt etmek güç olabilir. İki durumda da, kilolu olmayı bir yaşam biçimi olarak kabul­lenmek için bir neden yoktur.

KADIN VE ALKOL
İçki içmek için çevreden gelen baskıya direnmek güç olabilir ve sık sık aşırıya kaçmak kilo almaya yol açabilir. Ancak, dikkatle hazırlanmış bir yemek planının parçası olarak, yemekle birlikte alınan ölçülü miktarda alkol sağlığa yararlı olabilir.
Diyet ve Kilo    06.08.2012

Kadınlar dergi, film ve televizyonda ideal güzellik olarak sunulan incecik manken görüntüleriyle bombardıman edilmektedir. Bu görüntüler özellikle kilo vermek ve “diyet yap­mak” kavramlarını yaşamın bir gerçeği olarak gören gençler için itici bir güç olabilir. Bu bağlamda “diyet” sözcüğü, doktorların aşırı şişman (obez) hastalar için önerdiği kilo ver­me programı anlamına gelmemektedir. Kuşkulu “diyetler” kısa sürede mucizevi değişimler vaat edenlerdir.

Yüz yıl kadar önce kadınlar kilolarıyla bu kadar ilgilenecek zaman bulamıyordu. Gün­lük yemeği pişirmek enerji tüketimini sağlı­yordu ve aşırı yemek olasılığı pek yoktu. Bit­meyen ev işleri ve çocukların bakımı, kadın­ların sürekli enerji alımını gerektirmekteydi. Metabolizmaları kalorileri depolamaya değil, yakmaya alışkındı. Günümüz kadınları daha hareketsiz bir yaşam biçimine ve kalori yak­maktan çok depolamaya yol açan sayısız seçe­neğe sahiptirler. Ancak geçmişte ve günümüz­de yaşayan kadınlar için değişmeyen iki şey vardır: besinler yararlıdır ve bedeninizin kullanabileceğinden fazlasını yerseniz, artan kısım yağ olarak depolanır. Metabolizmanızın en uygun hızda çalışması için kimyasal ve fizik­sel süreçlerin bileşimine gereksinim vardır.

DİYET, YİYECEKLERİ DÜŞMAN YAPAR
Greyfurt, lahana çorbası, besin bileşimleri, hatta düşük yağlı rejimleri öneren diyet plan­ları kilo verme sorununu çözemez. Diyete, zorunlu olduğunuz için başlamayı düşünü­yorsanız, şu gerçeği unutmayın: diyet yapan­ların büyük bir çoğunluğu diyet öncesi kilo­larını (ya da fazlasını) geri alırlar. Diyete başlayanların çoğu, ömürleri boyunca zaman zaman başlayıp bırakmayı sürdürür. Belirli yiyecekleri kendine yasaklayanlar, bu yasağı çiğneyince suçluluk duyar ve bu kendilerini daha kötü hissetmelerine yol açar.

Diyet yapmak, yiyecekleri bir besin ve sağ­lık kaynağından çok düşman gibi gösterir. Yo-yo denilen diyet yöntemi (kilo vermek, al­mak ve yeniden vermek vb.) sağlığınız için zararlıdır. Besin almayı aniden azaltırsanız, yaşamak için tasarlanmış olan bedeniniz, ener­jiyi daha verimli depolayabilmek için meta­bolizma hızını azaltacaktır. Bu, diyet yapan­ların çikolata gibi enerji düzeylerini aniden yükselten yiyecekler için neden can attıklarını ve kilo kaybının ilk birkaç hafta sonra neden birden yavaşladığını açıklamaktadır. Birçok kadının düşündüğünün aksine, şok diyetin ilk haftalarındaki kilo kaybı istenmeyen sorunlara yol açabilir.

  

Aşırı şişmanlık (obesite) ve kilo verme
Aşırı şişman kadınların bedeninde aşırı oranda yağ vardır ve bu onları tıbbi ve ruhsal açıdan etkileyebilir. Diyetisyenler, doktorlarla çalışarak yeme alışkanlıkları ile ilgili eğitim vermenin yanında, fazla kiloların zaman içinde verilmesini sağlayan kilo verme programları oluşturmakta ve uygulamayı denetlemek­tedirler. Bu eğitimin temelini yaşam biçimi, egzersiz, tutum, ilişkiler vebeslenme oluşturmaktadır. Bunlar kadın yaşamında önemli et­menlerdir ve her biri, kadına erişilebilir hedefler sunar ve kilosunu etkileyebilir.

Doktor denetiminde uygulanan düşük ve 1 çok düşük kalori içeren diyetler, kişilerin beslenme gereksinimleri de karşılanırken hızlı kilo vermeleri için tasarlanmıştır. Enerji, dok­torun, kadınınsağlık durumuna ve kilosuna bağlı olarak hazırladığı egzersizle harekete geçirilen depolanmış yağdan gelmektedir. Kimi durumlarda ilaç da kullanılabilir.

Önce kaslarınızda ve karaciğerinizde glukoz olarak depolanmış karbonhidratları verirsiniz. Şok diyetlerde kendini yorgun hissetmenin ve ağırlık kal­dıracak ya da koşacak güç kalmamasının nedeni budur (çünkü kas gücünüzü kaybe­dersiniz). Ayrıca çok miktarda su kaybeder­siniz ve bu, aslında aynı miktarda yağ taşıma­nıza rağmen, kendinizi daha ince hissetmenizi sağlayabilir.
Mide kelepçesi    06.08.2012

Mide kelepçesi diğer adıyla mide bandı, kişinin ağır şişmanlık, obezite durumlarında sağlığının giderek bozulması ve şişmanlığa bağlı başka hastalıklarında meydana çıkmasıyla kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. Mide kelepçesi ile kişinin gün içersinde tükettiği besin miktarını azaltılması ve doğal olarak da kişinin zayıflaması hedeflenmektedir. www.kadinlarsitesi.com olarak mide kelepçesi ile iligili bir kaç bilgi aktarmak istedik.

Mide kelepçesi yani mide bandı kişiye uygulandığı zaman aslında, kişinin sağlığı açısından pek risk içermeyen, güvenli bir yöntemdir. Ancak her cerrahi uygulamada olduğu gibi mide bandı uygulamasında da belli riskler vardır. Ancak düşük riskli bir ameliyat gurubuna dâhil olduğu için hayati sorunlar ortaya çıkarmaz.

Mide kelepçesi ameliyatı kapalı ameliyat yöntemi ile yapılır. Yani kişinin karnı açılmadan, 4 tane birer santimlik kesiler yapılır ve bu kesilerden içeri girilir mideye yerleştirilir ve midede herhangi bir kesme işlemi yapılmadan gerçekleştirilir. Mide kelepçesi taktırma ameliyat süresi genelde 30 dakika sürmektedir.

  

Mide kelepçesi taktırmak isteyenlerden kalp hastası, tansiyon hastası, şeker hastası, kilosu aşırı derce fazla olanlar, yaşları ilerlemiş olanlar diğer hasta gruplarına göre mide kelepçesinin risklerini görebilir. Bu sebeple bu tür hastalıkları olan kişilerin mide kelepçesi taktırması pek uygun olmayabilir.

Mide bandı ameliyatı olmak için yaş şartına baktığımızda 18 ila 65 yaş arasını görürken, Amerika’da bu yaş sınırının 12 yaşa indiğini görebiliyoruz. Mide bandı ameliyatından sonraki 18 ay içersinde kilonuzun yüzde 60ını vermiş olma ihtimaliniz yüksek.
Yağ yakan yiyecekler    06.08.2012

Hızla kilo almanıza neden olan besinlerden uzak durmanız kadar, yağ yakan besinleri de sık sık tüketmeniz hızla zayıflamanız için son derece faydalıdır. Yağ yakan besinleri tespit edip, diyet listenize bu yağ yakan yiyecekleri koyarsanız ve günlük olarak belli oranlarda düzenli olarak tüketirseniz kısa zamanda bir iki beden zayıflayabilirsiniz. Gün içinde ne kadar egzersiz, spor yaparsanız yapın veya bütün gün aç aç dolasanız bile zayıflayamıyorsanız, bir yerde mutlaka bir hata yapıyorsunuzdur. Bu hata da muhtemelen yağ yakan yiyecekleri tüketmiyor olusunuzdur. Gün içersinde kahvaltınız da dâhil olmak üzere her öğününüze yağ yakıcı besinleri koymalısınız. Peki, yağ yakımını hızlandıran ve sizi hızla zayıflatacak olan besinler hangileridir?

Hızla zayıflamak ve yağ yakımını hızlandırmak için hayatınızda kesinlikle bu 4 ana besine mutlaka yer verin. Kırmızı biber, hindiba, greyfurt ve yoğurt bu 4 besin zayıflamak için hızla yağ yakmak için mucize besinlerdir.

Kırmızı biber

Kırmızı biber içindeki “capcaicin” isimli acı madde, vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırır ve vücut ısısını hızlandırır. Kısacası vücut ısısı ne kadar yükselirse yağ yakımı o kadar hızlanır. Kırmızı biber de vücut ısısını yükselten harika bir zayıflama yiyeceğidir.

Hindiba

Hafif sarı renge çalan bu sebze, içeriğinde kan damarlarına pozitif etki yapan ve hazmı kolaylaştırmaya yarayan ‘intybin’ ya da ‘taraxin’ gibi çok güçlü maddeler barındırıyor. Bu iki mucize madde, vücutta bulunan asitlerin atılmasında ve metabolizmanın hızlı ve düzenli çalışmasında etkin rol oynar. Böylece tatlıya olan istek azalır ve yağ yakımı hızlanır.

Greyfurt

Greyfurt içeriğinde barındırdığı ikincil bitkisel maddeler ve C vitamini sayesinde gerçek bir yağ yakıcı ve zayıflatıcı meyvedir. Greyfurt tüketerek gün içinde yasadığınız açlık krizlerini unutabilirsiniz. Aynı zamanda diyet yaparken yasadığınız aşırı halsiz ve yorgun halinizin yerini enerji dolu bir gün alarak hızla yağ yakabilirsiniz. Bkz  Greyfurt Zayıflatır mı?

Yoğurt

Özellikle göbek eritmek için diyet menünüzde kesinlikle yoğurt olmalıdır. Her öğünde yağsız veya az yağlı yoğurt tüketerek hızla yağ yakabilir ve hızla zayıflayabilirsiniz. Her öğün en azından bir su bardağı yoğurt özellikle dümdüz bir karına sahip olmak için garanti yoldur.
Diyet İpuçları    09.05.2012

Diyete başlamadan önce yapılması gereken ve yapılmaması gerekenleri sizler için derleyip bilgilerinize sunuyoruz. Diyet programlarınızda özellikle dikkat etmeniz gerenleri bilmelisiniz, bu sayede tüm çabalarınızın olumlu sonuçlarını alabilirsiniz.

Bunları yapın

Diyet listenizde bulunması gereken besinleri şöyle sıralayabiliriz:

* Doğal ve tam besinleri ilk sırada tutmalısınız, ayrıca düşük glisemik indeksli besinlere yer vermelisiniz
* Aralarda yeşil çay ve kefir sindirimi çalıştırdığından içmelisiniz
* Doğal ve işlenmiş ürünleri tercih etmelisiniz
* Porsiyonlarınızı mutlaka küçültmelisiniz
* Aşırıya kaçmadan kuru fasulye tüketilmelidir
diyet* Öğünleri çoğaltırp miktarları azaltın
* Her zaman daha sağlıklı olduğundan yavaş kilo vermeyi hedefleyin
* Salatalarda özellikle sirke ve limon suyunu daha fazla kullanabilirsiniz
* Mutlaka düzenli en az yarım saat yürüyüş yapın
* Yoğrdu özellikle az yağlı tercih edin

  

Bunları yapmayın

* Şeker, un ve nişastayı beslenme listenizden çıkarın. Paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durun.
* Asla mucize bekleyerek şok diyetlere ve hızlı kilo verme çabalarına girmeyin
* Öğünlerinizi atlamamaya çalışın
* Şeker içerdiğinden tatlı meyveleri tüketmemeye gayret edin
* Diyet içeceklerden uzak durun
* Akupunktur yaptırmayı düşünmeyin
* Kesinlikle tatlandırıcıları kullanmayın
* Elma, hoodia, yosunlar, lahana, acı biber hapları gibi kilo kaybısağlayacağı söylenen destek ürünlerinden uzak durun
* HCG iğneleri asla kullanmayın
* Son olarak diyet yapıyorum diye asla aç kalmamaya çalışın, kan şekerinizi düşürmek ve olası rahatsızlıklara sebebiyet vermek istemezsiniz değil mi?

1400 KALORİ (HAFTA İÇİ)


SABAH (06:30)

Çay

1 kibrit kutusu peynir

5-6 tane yağlanmamış zeytin

Domates, salatalık

1 dilim ekmek

 

ARA (10:00)

1 meyve

 

ÖĞLEN (12:30)

2 dilim ekmek

(1 yumurta-1 kibrit kutusu peynir-2 baget-2 köfte)

1 su bardağı ayran

 

ARA (16:00)

1 meyve

 

AKŞAM (18:00)

6 yemek kaşığı sebze yemeği

1 kepçe çorba

4 yemek kaşığı taze yoğurt

Salata

1 dilim ekmek

 

GECE

1 meyve

SÜT

     

1400 KALORİ (HAFTA SONU)

 

SABAH (10:00)

Çay

1 kibrit kutusu peynir+1 yumurta

5-6 tane yağlanmamış zeytin

Domates, salatalık

1 dilim ekmek

 

ÖĞLEN (13:30)

3 köfte kadar et

4 yemek kaşığı sebze yemeği

1 su bardağı ayran

 

ARA (16:00)

1 meyve (3 kare çikolata da olabilir)

 

AKŞAM (19:00)

4 yemek kaşığı sebze yemeği

1 kepçe çorba (2 yemek kaşığı makarna veya pirinç pilavı ya da 3 yemek kaşığı bulgur pilavı da olabilir)

4 yemek kaşığı taze yoğurt

Salata

1 dilim ekmek

 

GECE

1 meyve

 

SÜT

                    Diyet İçecekler Kilo Aldırıyor…


                  diyet içecekler

diyet içecekler

Günde 2 veya daha fazla diyet içecek tüketen kişilerin bel genişliği 5 kat daha fazla artıyor.
Diyet içeceklerin aslında kilo aldırabileceğini ve günde 2 veya daha fazla diyet içecek tüketen kişilerin içmeyenlere göre bel genişliğinin yaklaşık 5 kat daha fazla artığı belirtildi.

San Antonio’da bulunan Texas Sağlık Bilimleri Merkezi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 474 yaşlı kişinin katıldığı ve Amerikan Diyabet Derneği’nin toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, günde 2 veya daha fazla diyet içecek tüketen kişilerin içmeyenlere göre bel genişliği yaklaşık 5 kat daha fazla artıyor.

Los Angeles Times’ın yansıttığı araştırmada, sağlıklı bir alternatif olarak diyet gazlı içeceklerin kalorisiz olabileceği ancak, sonuçlarının farklı olabileceğine dikkat çekiliyor.

Haberde, gazlı içeceklerin yapay olarak tatlandırılmış olmasının kilo yapacağı anlamına gelmediği vurgulanarak, Purdue Üniversitesi’nden bilim adamı Richard Mattes’in kilolu insanların daha çok diyet içecekler tüketmeyi tercih ettiklerini söylediği belirtildi.

ASIL SORUN DİYET İÇECEKLER DEĞİL FAZLA TÜKETİM

Richard Mattes ayrıca, sorunun üründe olmadığına dikkat çekerek, asıl sorunun insanların bu ürünleri diyet olduğu için daha çok tüketebileceklerini düşünmesinin olduğunu vurguluyor.

KALORİDEN DAHA ÖNEMLİ UNSURLAR VAR

Mattes’in diyet gıdaların kilo almayı ya da vermeyi desteklemediğini belirttiği haberde, araştırmada da insanların kaç kalori aldığının takip edilmediği yaş, cinsiyet, eğitim, yaşadığı yer, diyabet durumu boş zaman aktiviteleri ve sigara içme durumunun göz önünde bulundurulduğu ifade ediliyor.

Haberde, daha önce yapılan araştırmalarda da obezite ve diyet içecek tüketimi arasında bağlantı bulunduğu ifade edilerek, fareler üzerinde yapılan bir araştırmanın, yapay tatlandırıcının pankreastaki insülin segregasyonunu değiştirdiği ve bununda beyindeki açlığı dengeleyen hücreleri etkilediği belirtiliyor.

DİYET İÇECEKLERİN ETKİSİ KISMEN PSİKOLOJİK

Ayrıca, araştırmacılardan epidemiyolojist Sharon Fowler, diyet gazlı içeceklerdeki kimyasalların kilo aldırmasının açıklamasının kısmen psikolojik olduğuna dikkat çekiyor.

Harvard Üniversitesi epidemiyolojist Dariush Mozaffarian’ın da yeni bir araştırmasında, kilo almaya katkı yapan yiyecek ve içecek listesinde, gazlı ve tatlı içeceklerin içilmemesi gerektiğini belirterek, sıfır kalori gazlı içeceğin, kilo vermek isteyenler için bırakma sürecinde iyi bir tercih olabileceğini söylediğine dikkat çekiliyor.

Bir önceki yazımız olan Jennifer Lopez’e 25 Kilo Verdiren Diyet başlıklı makalemizde 25 kilo verdiren diyet, En etkili diyet listesi ve Jennifer Lopez diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

1200 KALORİ

                                                                  Shape and beauty

SABAH (10:00)

Çay

1 kibrit kutusu peynir +1 yumurta (haftada 2 kez)

5-6 zeytin (1 tatlı kaşığı dolusu reçel veya bal)

1 dilim ekmek

ÖĞLEN (12:30)

3 köfte kadar et

4 yemek kaşığı sebze yemeği

Salata

1 dilim ekmek

ARA (15:00)

  

1 meyve (3 tane kare çikolata)

 

ARA (17:00)

1 su bardağı süt

 

AKŞAM (18:00)

4 yemek kaşığı sebze yemeği

4 yemek kaşığı yoğurt

Salata

1 dilim ekmek

GECE

1 meyve

1 çay bardağı süt

Sağlıklı  beslenme  düzeninde  ve  diyet yaparken  yani  herhangi  bir  zayıflama programı  uygularken  ara  öğün  tüketilmesi  şarttır. Çünkü  kan  şekeri  düzenli  yükselip , düzenli  alçalması  demek  hem  daha  rahat  kilo  vermemiz  hem  de  kendinizi  daha  tok  hissetmeniz   anlamına  gelir. Gün  içerisinde  mutlaka  sağlıklı  ara  öğünler  yer  almalıdır.

Gün  içerisinde  3  saatten  uzun  aç  kalınmamalıdır. Genelde  kişilerin  yaşam  tarzları  nedeniyle  gün  çok  uzadığı  için  şu  dönemde  6  öğün  beslenmek. Hatta  yaz  aylarında  8  öğün  beslenmek  ideal  olabilir. Fakat  8  öğünden  daha  fazla  beslenmek  de  pankreasıyı   çok  fazla  yorabileceği  için  bundan da  kaçınılmalıdır.

Her  kişinin  kendine  özgü  bir  ara  öğünü  olmalıdır. Örneğin ; arkadaşınız  diyet  yapıyorsa  ve ara  öğünde  süt  tüketiyorsa  bu  sizinde  süt  tüketmeniz  anlamına  gelmez. Diyet  programları  kişinin sağlıklı  vurguları , kullandığı  ilaçlar , kan  gpupları , günlük  yaşam  tarzı  , sevdiği  ve  sevmediği  yiyecekler  üzerine  kurulu  olmalıdır.Bu  yüzden  de  beslenme  programınızda  yer  alan  ara  öğünlerde  gene  bu  niteliklerinize  uygun  olmalıdır.

  

Genelde  sağlıklı  ara  öğün  alarak  tüketebileceğimiz  yiyecekler  taze  veya  kuru  meyveler , fındık , badem , ceviz  gibi  sağlıklı  kuru  yemişler  olabilir. Bunun  dışında  eğer  öğlen  ve  akşam  öğününüzün  arası  çok  açıksa  kepekli  bir  tost  ya  da  sokak  simidine  eşlik  edecek  bir  ayranda  sağlıklı  bir  ara  öğün  olarak  kabul  edilebilir. Ara  öğün  olmadan  beslenilmesi  yapılan  son  bilimsel  çalışmalarda  ortaya  çıkmıştır  ki  ara  öğün  tüketmeden  diyet  yapmaya  çalışan  insanlar  yağ  kaybetmek  yerine  daha  fazla  yağlanabilmektedir. Kan  şekerinin  düşmesi  demek  vücudun  daha  kolay  yağlanması  anlamına  gelir. Ara  öğün  burada  da  kilit  rolü  oynamaktadır.

 

BİR KÖFTE (70 KALORİ) KADAR ET YERİNE

YENEBİLECEK YİYECEKLER

 

ORTALAMA ÖLÇÜ

MİKTAR

KÖFTE

1 ADET

30 GR

PİRZOLA

1 ADET

30 GR

KIYMA

1 KÖFTE KADAR

30 GR

KUŞBAŞI

3-4 PPARÇA

30 GR

BİFTEK

1 ORTA BÜYÜKLÜKTE

30 GR

BALIKLAR

30 GR

KÜMES HAYVANLARI

30 GR

KARACİĞER

 

 

30 GR

BEYİN

½ KOYUN PEYNİRİ

50 GR

SOSİS

1 ADET

30 GR

SALAM

1 DİLİM 30 GR

30 GR

BEYAZ PEYNİR

1 KİBRİT KUTUSU

30 GR

KAŞAR PEYNİRİ

30 GR

YUMURTA

1 ADET

50 GR

MİDYE

5 ADET

60 GR

YAĞSIZ SUCUK

4 HALKA

30 GR

 

 

Limonata Diyeti    06.08.2012

Hem zayıflamak hem bedeninizi arındırmak istiyorsanız size limonata diyetini tavsiye ediyorum. Vücudunuzdaki toksinleri atmak istiyorsanız, bugün size www.kadinlarsitesi.com olarak limonata diyetinden bahsedeceğiz.

Limonata diyeti yapmaktaki asıl amaç, vücudunuzdaki toksinleri yok etmek, tıkanıklıkları açmaktır. Limonata diyeti ile böbreklerinizi temizleyebilir, sindirim sisteminizi temizleyebilir, vücudunuzda bulunan bütün bezleri ve hücreleri arındırabilir, kan dolaşımınızı hızlandırabilir, olduğunuz yaştan daha genç bir yaşa bürünebilirsiniz.

Limonata diyetini, belli bir hastalık durumlarında, akut ve kronik hastalık durumlarında, sindirim sisteminizin dinlenmeye ihtiyacı olduğu durumlarda, iç bedeninizin yani iç organlarınızın temizlenmesi gerektiğini hissettiğiniz durumlarda, aşırı kilo aldığınız yani şişmanladığınız vezayıflamak gerek dediğiniz durumlarda uygulayabilirsiniz.

Limonata diyetini 7 gün devam edilir. Bir yıl içinde 1 ya da 2 kez yapılmasında sakınca yoktur.

Limonata diyeti hazırlanışı

  

Yarım limonun suyu
2 yemek kaşığı gerçek Akçaağaç şurubu
Yarım çay kaşığı kırmızı toz biber
Su

280 gramlık bir kabın içine bu malzemelerin su dâhil hepsini doldurun ve karıştırın. Bu limonatayı günde 6 bardak ile 12 bardak arası içebilirsiniz. Gün içersinde katı hiçbir gıda tüketmeyin. Herhangi bir vitamin hapı kullanmayın. Gün içinde bir bardak nane çayı içmeniz limonata çayının etkisini hızlandıracaktır.

limonata diyeti, uygulanması zor olan ancak çok sağlıklı ve etkili bir diyet türüdür. Vücudunuzdaki bütün iç organlarınızın temizliğini sağlar. Buda size daha genç bir görüntü, kendini daha dinç, daha sağlıklı, hastalıklarından arınmak olarak geri döner.

Göbek Eritmenin Yöntemleri

Mekik çekin

Düzenli olarak günde çekeceğiniz 20 mekik göbeğiniz erimesine faydalı olacaktır. Ancak mekik çekerken dikkat etmeniz gereken nokta yüzünüz tavana bakmalıdır, böylece boynunuza ve ensenize baskı yapmamış olursunuz. Mekik hareketi karın bölgenizdeki kasları zamanla kuvvetlendirir, yağ dokusunu hareketlendirerek göbek yağlarının erimesini sağlar.

Sopalı hareket
Hani tarlalarda korkuluklar olur ya, işte aynı o duruş pozisyonunu alacağınız sopalı hareket göbek eritmede çok faydalı bir adım. Uzun bir sopa veya evlerimizde temizlikte kullandığımız viledanın sapının omuzlarınıza koyun ve kollarınızı sopanın üzerinden geçirin. Ayaklarınızı kapatın ve bu şekilde sağa ve sola doğru günde 150 sayı dönün. Bu sizin göbeğinizi erittiği gibi belinizi de inceltecektir.

Vücudunuzu esnetin

  

göbek eritme

 

Sabahları uyandığımız zaman bedenimizi esnetme ihtiyacı duyduğumuzda yaptığımız esneme hareketinin aynısını yapıyoruz. Tek fark esneme hareketini yaparken göbeğimizi biraz yukarı kaldırarak en çok esneyen gerilen bölgenin göbeğimiz olmasını sağlıyoruz. Sırt üstü yatın kollarınızı başınızdan yukarı uzatın ve ellerinizle ayaklarınız arasında kalan bedeninizi olabildiğince esnetin bu arada göbeğinizi havada tutmayı unutmayın.

Yürüyüş yapın

Aynı tempoda kan ter içinde kalmadan günde yarım saat yürüyüş yapın. Dikkat etmeniz gereken nokta ne kadar dik durarak yürürseniz göbeğinizin erimesine o kadar yardımcı olursunuz.

Henüz yaza girmedik ama bilinçli olanlar sıkılaşmak ve bölgesel fazlalıklardan kurtulmak istiyor. Pek çok kişi “Zayıflarken yüzüm çöküyor, bölgesel kalınlıklar gitmiyor” diye şikayet ediyor. Böyle durumlarda sadece diyet yeterli olmaz. Beraberinde egzersiz de yapılmalı. Zayıflarken önemli olan göbek ve civarındaki yağların erimesi, yüz ve daha ince olan yerlerden ise aşırı bir kayıp olmamasıdır,

Bunlara dikkat edin!

 

 

Kadınlar, uzun süren diyetlerde kemik erimesi riski arttığı için kalsiyumdan yüksek beslenmeli ya da destek olarak doğal kalsiyum preparatları almalı. Şişmanlatmayacak şekilde bol miktarda protein almalısınız. Çünkü yeterince protein almazsanız dokuların sertliğinin, sıkılığının sağlanması için gerekli olan en önemli madde eksik kalır. Tavuk, balık, kırmızı et ve yoğurdun az yağlı olması, derilerinin ise yenmemesi gerekiyor. Kızartma yerine haşlama, ızgara ve buğulamayı tercih edin. Protein bakliyatlarda da bulunur. Arada yağlı olmamak şartıyla yeşil mercimek, nohut, barbunya, börülceye sarı mercimek de tüketin.

Günde 1000 kalorinin altında kalori içeren diyetler bunun dışında sadece tek tip besinlerden oluşan diyetler oldukça sağlıksızdır. Yani gün içerisinde örneğin ; sadece tavuk yiyerek beslenmek sadece süt tüketerek , meyve tüketerek günü geçirmek oldukça sağlıksızdır. 1000 kalorinin altında da diyetler yapıldığında da mutlaka uygulama sonucunda mineraller ve vitamin yetersizliği ortaya çıkmaktadır.

Bu, ilk başta kendini dengesizlik , tansiyon düşmesi olarak ortaya koyar. Daha sonrasında tırnak kırılması , saç dökülmesi , ağız yaraları , ağız içi afları olarak da ortaya çıkabilir. Bu tür diyetlerin diğer bir sakıncası da metabolik hızı düşürmeleridir. Çünkü vücuttan kas kaybını , su kaybını destekledikleri ve yağı vücutta bıraktıkları için.

diyet

 

 

 

Yani bu diyetlerle yağdan kilo veremediği için metabolik hızda giderek yavaşlar. Ve vücut kendini giderek açlık durumuna sokar. 1000 kalorinin altında diyet yapan kişiler ya da tek tip beslenerek kilo vermeye çalışan kişiler vardır. Bunlar kiloları geri aldıktan sonra tekrar zayıflamaya çalıştıklarında genelde başarısız olurlar.

Bu da gene vücuda metabolizmamıza verdiğimiz zarardan kaynaklanır. Tek çeşit beslenme dışında karbonhidrat ve proteini ayırarak , tamamen yağsız beslenerek sadece diyet ürünlerle beslenmeye çalışmakta gene yapılabilecek beslenme yanlışları arasındadır.

Çok eskilerde tedavi amaçlı çeşitli bitkiler ilaç yapımında, güzellik amaçlı ya da destek tedavilerde kullanılmış.

Günümüzde de halen şifa kaynağı bitkiler yoğun olarak kullanılmaktadır.

En fazla kullanılanlar ise; sinameki, ekinezya, papatya çeşitleri, gingko biloba, ginseng, melatonin, yosun hapları, efedra olarak sayılabilir.

Bunların arasında sindirim sorunları için kullanılan sinameki, kabızlık için kullanılmaktadır ancak vücuttan suyun atılmasını hızlandıran etkisi de vardır.

  

Bu anlamda kullanılan diüretik çaylar yani zayıflama çayları ya da form çayları barsaklardaki “mikrovillus” denilen tüylerin küçülerek düzleştirdiğinden kabızlığa sebep olur.

zayiflama1Sinameki kontrolsüz olarak uzun süreli kullanıldığında, tüketilen besinlerin emilimini bozar ve kişi aldığı gıdalardan yararlanamaz.

Bir örnek vermek gerekirse; vücutta potasyum emilimi azalırsa kalp kaslarına olumsuz etkisiyle sorun oluşturacağından kalp hastalıklarını ortaya çıkarabilir.
İstedigini Ye Diyeti    06.08.2012

Haftada bir kilo vererek, yavaş aynı zamanda emin adımlarla zayıflamak isteyenlerin diyeti. Günde iki bardak ayran ya da iki kase yoğurt yemek aralarında yenilebilir.

Hedef: Haftada ortalama bir kilo.
Günlük kalori: 1500 Kcal

Çay/kahve şekersiz ve sütsüz içilmelidir.

Havuç salata değil, sebze sayılmalıdır. (Havuç salatası, sebze yemeği sayılır)

Patates, kızartma, kuruyemiş hamur işleri yenmemelidir.

Meşrubat, meyve suyu gibi içecekler diyet süresince tüketilmemelidir.

Bu diyette günlük menü diyet süresince aynıdır.

  

diyet

Bu Diyetin Günlük Menüleri – Diyet Süresince:

Sabah : Bir dilim ekmek, beyaz peynir, domates, salatalık, çay/kahve.

Öğle : Bir kase çorba ya da bir dilim ekmek, beş köfte kadar et, balık veya tavuk/ya da altı kaşık sebze yemeği (zeytinyağlı ya da kıymalı bir sebze yemeği)/ya da altı kaşık bakliyat (normal pişirilmiş) bir tabak salata.

İkindi : Bir dilim ekmek, beyaz peynir/ya da bir meyve.

Akşam : Öğle menüsündeki alternatifleri akşam menüsü için de geçerlidir.

Gece : İki kraker, beyaz peynir.


Kan Grubuna Göre Beslenme

Herkesin kan grubu farklıdır ve Dr. Peter D. Adamo tarafından kişilere sunulan kan grubu diyetizayıflamak isteyenler için farklı bir alternatif oluşturuyor. Herkesin kan grubu farklı ve oluşturulan diyet de öyle oluşturuluyor bir nevi. Yani beslenme şekliniz hangi kan grubundaysanız ona göre şekilleniyor. Kan grubuna göre beslenme bir nevi hangi kan grubundaysanız ona göre şekilleniyor.  Kan grubuna göre beslenme sağlıklı yaşamadına Peter D. Adamo tarafından kişiler üretilmiş bir seçenek oluyor.

Kan Grubu 0 Olanlar

Kan gurubu 0 olan kişilerin yüksek protein değerleri içeren yiyecekler yemesi gerekmektedir.  Yüksek protein de et ve balıkta bulunmaktadır. Et ve balık bu kan grubunda olan kişilerin beslenme şeklini oluşturmaktadır. Düşük karbonhidratlı beslenme düzenini benimsemeleri gerekmekte olan 0 kan grubundan olan kişiler yüksek proteinli düşük karbonhidratlı beslenmeliler.
Kan Grubu A Olanlar

Kan grubu olan kişiler 0 kan grubundakilerden farklı olarak vejetaryen bir beslenme şeklinin benimsemeliler. Örneğin fındık, fıstık,, tohumlar, tahıllar, baklagiller ve bol miktarda sebze ve meyve tüketmeliler.

Kan Grubu B Olanlar;

Kan grubu B olan kişiler bakıldığında yiyecek açısından en şanslı kişilerdir. Yiyecek kısıtlaması bu kişiler için yok denecek kadar azdır. Sadece şuna dikkat etmeleri gerekmektedir. işlenmiş besinler onalar göre değildir ve bunlardan olabildiğince uzak durmaları gerekir. Bol karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Kan gurubu b diyetinde  Fakat fındık, fıstık gibi yemişleri tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

Kan Grubu Diyeti

Kan Grubu AB Olanlar

Kan grubu AB olanlar için önerilen besinler A ve B gruplarınınkiyle benzerlik göstermektedir.  Ancak şunu da söylemek gerekir ki B gurubu besin konusunda biraz daha rahat olsa da A grubundakilerin biraz daha kısıtlayıcıdır. Bu yüzden orta yolu bulmak en iyisidir. Bu nedenle az fakat istediklerinden yedikleri sürece problem yaşamayacaklardır.

Bakıldığında kan grubuna göre diyet aslında kişilere beslenme açısından farklı bir alternatif sağlamaktadır. Bu da diyet konusunda sıkıntı yaşayanlar için bu problemi ortadan kaldıracaktır.

Kişilerin günlük kalori ihtiyacı konusunda, A.B.D., ingiltere ve Birleşmiş Milletler’in ortaklaşa hazırladıkla­rı bir form’Ül vardır. Kuşkusuz, yukarıda açıklamaya ça­lıştığımız etkileyici faktörlerden dolayı bu formül ile elde edilecek kalori sayısı ortalama bir sayıdır. Bu formül ideal kiloya göredir ve belirli bir sayı ile çarpılarak gerekli kalori miktarı bulunur. Bu sayı ise, 100 ile 25 arasında değişmektedir:
Bebekler ve çocuklar için sayı 100′dür.
25-30 yaşından sonra olgun kişiler için sayı 30′dur.
Daha ileri yaşlılar için ise sayı 25′dir.
Çocukların büyümeleri ve gelişmeleri için daha çok kaloriye ihtiyaçları vardır. Ayrıca, bu yaşta olanlar de­vamlı hareket halinde bulundukları için, çok enerji har­camaktadırlar, işte bu nedenle bunların kalori ihtiyaç­ları, kiloları 100 sayısı ile çarpılarak bulunur, örneğin;
15 kilo ağırlığında bir çocuk için X 100 = 1500 kalori 18 kilo ağırlığında bir çocuk için X 100 = 1800 kalori 20 kilo ağırlığında biri için X 100 = 2000 kalori
25 — 30 yaşından yukarı yaştakiler için çarpılacak sayı 30′dur. Daha ileri yaşlıların kiloları ise, 25 sayısı ile çarpılacaktır, örneğin;
70 kilo ağırlığında ise 75 kilo ağırlığında ise 80 kilo ağırlığında ise ileri yaşta ve 60 kilo olan birisinin X 30 = X 30 = X 30 = 2100 kalori 2250 kalori 2400 kalori
X 25 = 1500
Şu halde, sizin kalori ihtiyacınızın ne kadar oldu­ğunu saptamak için 12′nci bölümde yaşınıza, boyunuza ve cinsiyetinize göre ideal kilonuzun ne kadar olduğu­nu Öğrenin, onu yukarıdaki formüle ve yaşınıza göre uygun sayı ile çarptığınızda sizin ortalama günlük kalori ihtiyacınız bulunmuş olur.
Bikini Diyeti    09.05.2012

 

Bikini Diyeti

Bikini Diyeti, Dr. Charles Clark’ın Pegasus Yayınevi’nden çıkan “Bikini Diyeti” yazı daha güzel ve formda geçirmeniz için hazırlanmış bir diyet çeşidi. 1500 kalorilik diyet olarak da bilinen bu diyet, 1 haftada 5 kilo vermenizi sağlıyor. Günlük 1500 kalorinin üstüne çıkmamanız gerekiyor.

PAZARTESİ

 • Kahvaltı: Biraz reçel sürtülmüş 3 dilim kızarmış ekmek yanında 1 fincan kahve ya da çay kahvaltınızı oluşturacak.
 • Ara Öğün: Ara öğünü meyve ile geçiştireceksiniz. 150 gr. kadar taze meyve işinizi görür.
 • Öğle: Tahıl ilave ettiğiniz 200 gr. Kadar yoğurt ve biraz da meyve.
 • İkindi: 1 bardak meyve suyu ile ikindiyi bitireceksiniz
 • Akşam: Kabaklı pilav 100 gram kadar.  Karışık mevsim salatası 150 gram kadar, 1 bardak maden suyu veya su

 

 

SALI

 • Kahvaltı: Taze meyve 200gram kadar, kahvaltının vazgeçilmezi 1 fincan çay veya kahve
 • Ara Öğün: 1 kâse kadar yağsız yoğurt
 • Öğle: Öğlen 1 su bardağı meyveli süt ve 150 gr taze meyve ile açlığınızı bastırmalısınız.
 • İkindi: 1 kase limonlu puding ile ikindi öğünü geçirilecek
 • Akşam: Bir parça 200 gram kadar ızgara tavuk ya da hindi yanına haşlanmış havuç ve kabak, içecek olarak da 1 bardak maden suyu veya su

ÇARŞAMBA

 • Kahvaltı: Biraz bal sürülmüş 1 dilim kepekli ekmek yanında 1 fincan çay veya kahve
 • Ara Öğün: Bir kâse taze meyve
 • Öğle: Biraz yoğurtla tatlandırılmış sebze püresi yanında 1 taze meyve
 • İkindi: 1 külah dondurma ile tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Akşam: Az yağlı balık ızgarada, 200 gram kadar haşlanmış sebze, tatlı için 4-5 diyet bisküvi, içecek olarak da 1 bardak maden suyu veya su

PERŞEMBE

 • Kahvaltı: 1 bardak sütlü kahve ile kahvaltıda kendinizi yormayacaksınız
 • Ara Öğün: 1 bardak taze meyve suyu ile ara öğünü geçiştirmelisiniz
 • Öğle: Öğlen ise 1 paket diyet bisküvi ile biraz taze meyve ve yanında 1 bardak maden suyu içebilirsiniz.
 • İkindi: İkindide 1 fincan çay içebilirsiniz
 • Akşam: Yarım tabak domatesli makarna, yanında az biraz yağsız yoğurtlu patlıcan salatası, içecek olarak maden suyu ya da su
CUMA
 • Kahvaltı: Biraz reçel sürtülmüş 3 dilim kızarmış ekmek yanında 1 fincan kahve ya da çay kahvaltınızı oluşturacak.
 • Ara Öğünü: Ara öğününüzü 1 bardak taze meyve suyu ile tatlandırın.
 • Öğle: Öğlen biraz haşlanmış sebze yanında ise 1 bardak domates suyu
 • İkindi: 1 fincan çay içebilirsiniz.
 • Akşam: 2 haşlanmış yumurta yanında 150 gram kadar taze fasulye olabilir ve içecek olarak da maden duyu ya da su.

1500 Kalorilik Diyet

Haftada 5 kilo verdiren diyet olarak da adlandırabileceğimiz bikini diyeti 5 günde 5 kilo vermenizi sağlıyor. Ama diyet biraz zorlu bu yüzden kişilerin bu konuda doktora başvurması gerek. Özellikle yemek yemekte kendini sınırlandıramayanlar, bu diyete başlamadan önce bir doktora başvurmalı çünkü zorluk çekebilirsiniz. Yaza güzel girmek adına bu diyeti uygulayabilirsiniz.Fal Baktırma
12529947898965380763iyoL8.jpg

----------------
ETİKET